Végre egy jó hír: csökkentek az ipari termelői árak
2023. január 05. 11:50
Novemberben, az előző hónaphoz viszonyítva 0,8 százalékkal mérséklődtek az ipari termelői árak – írja a KSH, és bár egyhavi adatból még korai lenne messzemenő következtetést levonni, az ipari termelői árak tartós csökkenése kedvező előjel lenne az infláció tetőzése szempontjából.
2023. január 05. 11:50
p
2
0
1
Mentés
Elemző: Regős Gábor, a Makronóm Intézet makroelemzési vezetője
Az ipari termelői árak 2022 novemberében átlagosan 37,0 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest, ugyanakkor októberhez viszonyítva 0,8 százalékkal mérséklődtek – fogalmaz a Központi Statisztikai Hivatal.
„Kisebbfajta meglepetés látszik a mai adatokban. Bár az ipari termelői árak éves alapon továbbra is jelentősen, 37,0 százalékkal nőttek novemberben,
havi alapon már enyhe, 0,8 százalékos mérséklődés történt, amelyre az elmúlt havi adatok után nem lehetett számítani.
Bár egyhavi adatból még korai lenne messzemenő következtetést levonni,
az ipari termelői árak tartós csökkenése kedvező előjel lenne
az infláció tetőzése szempontjából” – értékeli a friss adatokat Regős Gábor.
A Makronóm Intézet makroelemzési vezetője szerint a havi alapú mérséklődés ugyanakkor egyelőre csak az exportárakra vonatkozik, amelyek 2 százalékkal csökkentek, miközben a belföldi árak 1,6 százalékkal növekedtek. A két mutató közötti eltérést egyrészt okozhatja az energiaipar nagyobb súlya a belföldi értékesítésben, másrészt a forint októberről novemberre bekövetkező 3 százalékos erősödése.
„A mai adat kedvező az inflációs kilátások szempontjából, hiszen az ipari termelői árak csökkenése vagy lassabb emelkedése segítheti a pénzromlási ütem visszafogását.
Ehhez szükséges a már elkezdődött pozitív tendenciák folytatódása: az energiaárak mérséklődése, illetve a forint további érdemi erősödése, valamint szükség lenne az élelmiszerárak konszolidációjára is” – mutat rá Regős Gábor.
Forrás: KSH
A KSH részletes adatai
A KSH adatai szerint a belföldi értékesítés árai átlagosan 63,7 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a 62 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 35,6, a 33 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) – a világpiaci árak drasztikus növekedése és a hatósági ár szabályozásának módosítása következtében – 131 százalékkal emelkedtek.
Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 82,9, a beruházási javakat gyártókban 16,2, a fogyasztási cikkeket előállítókban 39,4 százalékkal nőttek az árak.
Az ipari exportértékesítési árak 23,4 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a 96 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 21,6, a 3,8 százalékos súlyú energiaiparban 59,0 százalékos volt a drágulás.
A kormányok elkezdtek foglalkozni a bitcoinnal, így nem meglepő, hogy az árfolyama november közepén 36 millió forint közelében is járt. A világ legnépszerűbb kriptovalutáját a nagybefektetők mellett néhány állam is felfedezte tartalékként.
Az infláció az előzetes kormányzati jelzéseknek megfelelően kedvező, alacsony szinten maradt októberben – állapította meg a legfrissebb adatokhoz fűzött kommentárjában a nemzetgazdasági miniszter.
Októberben az elemzői várakozásokat alulmúlva, éves szinten 3,2 százalékra mérséklődött az infláció. Az árcsökkenések a szolgáltatások terén erősítették az infláció fékeződését, miközben az üzemanyagok ára is alacsonyabb, mint egy éve. A következő hónapokban a drágulás üteme enyhén gyorsulhat, de a jövő év elejétől újabb csökkenés várható, ami 2025 nyarára a jegybanki 3 százalékos célérték elérését vetíti előre – értékeli a KSH friss adatait a Makronóm Intézet elemzője.
Felpörgették az inflációt, elszállt a költségvetés hiánya, leállt a növekedés, a versenyképességet lenullázták a forint árfolyamát összerogyasztották, cserébe loptak sokat.
Negyedéves és éves alapon is 0,7 százalékkal csökkent a hazai gazdaság teljesítménye a KSH frissen közölt adatai alapján. A Makronóm Intézet elemzője szerint az elhúzódó felpattanás egyelőre a jövő évi gazdasági kilátások kapcsán is bizonytalanságot szül, annak mértékére továbbra is a külső kereslet alakulása lesz a legnagyobb befolyással.
Oroszország legkeményebb nője nem sokat teketóriázott: Elvira Nabiullina, a nemzeti bank elnöke rekordmagasra, 21 százalékra emelte a jegybanki kamatot. A cél változatlanul a katonai kiadások miatt berobbant infláció leküzdése.
A MÁV-csoportnál elrendelte a téli forgalmi eljárások alkalmazását, a rendkívüli helyzetekre reagálni tudó ügyeleti rend érvényesítését – tájékoztatott Hegyi Zsolt.
p
0
1
2
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 1 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!