Íme 2025 nagy konfliktusai, amelyektől az amerikaiak leginkább tartanak
Több száz amerikai kül- és biztonságpolitikai szakértő összesített véleménye szerint ez az a 30 globális konfliktus, amely amerikai érdekeket veszélyeztethet ebben az évben.
Zaporizzsja egy külvárosi irodaházában tevékenykednek azok az ukrán „katonák”, akik nem a harctéren, hanem az online világban vívják a harcot. A Delta nevű program segítségével képesek lekövetni az oroszok helyzetét, és ezzel nagy előnyhöz juthatnak a háborúban.
A Delta névre keresztelt szoftvercsomagot ukrán programozók fejlesztették ki. A program segítségével könnyebben feltérképezik a harctereket, ezzel meg tudják jósolni az ellenséges erők mozgását, így gyorsabban és pontosabban le tudnak csapni rájuk.
A Deltát ez az úgynevezett „innovációs központ” működteti, tagjai nagyrészt önkéntes drónüzemeltetők és ukrán programozók.
A Deltát október végén mutatták be először a NATO-tagállamoknak. Az elmúlt négy évben egyre nagyobb számban alkalmazták, ez idő alatt az Aerorozvidka nevű, programozókból álló alakulat nagy részét be is olvasztották az innovációs központba.
A Delta programban található egy térkép, amely narancssárga pöttyökkel mutatja az orosz katonák elhelyezkedését. Ezekből pedig – kis szoftveres segítséggel – hamar kiderül az is, hogy pontosan hol rejtőzhetnek tankok és a tüzérség. A Delta továbbá a közösségi médiából szerzett információkat is közvetíti a katonákról. Egy másik térképen piros nyilak mutatják, hogy merre haladnak az orosz egységek.
Természetesen ehhez nem csupán asztali számítógépekre van szükség, hanem az adatok gyűjtését elvégző drónokra is. A korábban említett irodaházban a főfolyosó egyik végén lévő irodát így drónműhellyé alakították át. Itt két mérnök egy olyan bombakioldó mechanizmust alkotott, amelyet a kereskedelemben vásárolt quadcopterek fénye(!) aktivál. A kioldó mechanizmust és a bombák farokrészét pedig 3D nyomtatóval készítették.
A folyosó másik végén az információszerzés egy szintén fontos részlege működött: a nyílt forrású hírszerzési (Osint) részleg, ahol fél tucat fiatalember az orosz újoncok közösségi médiába feltöltött posztjait lapozgatta, dátum- és helymeghatározási információkat gyűjtöttek, az eredményeket pedig betáplálták a Delta rendszerébe.
Ha pedig ez még nem lenne elég információ,
melyek a harctéri térkép alapját képezik. A drónok felvételei – amelyeket naponta töltenek fel – még pontosabbá tette a térképet.
Vitalij, a védelmi minisztérium technológiai szakértője szerint Ukrajna egyik nagy előnye, hogy fiatalosabb, kevésbé hierarchikus berendezkedésű.
„A legnagyobb különbség az orosz és az ukrán hadsereg között az egységek közötti horizontális kapcsolatokban keresendő” – mondja Vitalii. „Elsősorban azért nyerünk, mert mi, ukránok természetünknél fogva egyenrangúként kommunikálunk egymással”.
„Ezek az emberek nem a védelmi minisztérium bürokratái, a vállalati szektorból érkeztek” – mondta. „Saját fejükkel és kezükkel építették fel a Deltát.”
A szakértő szerint az ottani hangulat is inkább emlékeztet egy végzős informatikai karra, mint egy katonai egységre, dacára annak, hogy milyen helyzetről van szó.