Persze az már valószínűleg alkotmánybírósági kérdés lesz, hogy miképp lehet visszamenőleg adóztatni.
A Slovnaft reakciója
A Slovnaft tudomásul vette a kormány szerdai döntését a 70 százalékos szolidaritási hozzájárulás bevezetéséről. A társaság azonban kijelentette, hogy „a 33 százalékos uniós tanácsolt ajánláshoz képest a ráta több mint kétszeresre való emelését a versenykörnyezetben diszkriminatívnak és rendkívül hátrányosnak érzik, ami negatív hatással lesz az ország gazdaságára, az energiabiztonság, a szlovák gazdaság és végső soron az állami költségvetés jövőbeli bevételeire.”
Felhívták a figyelmet arra is, hogy Szlovákia és a közép-európai régió energiabiztonságának biztosítása (áttérés a közel-keleti kőolajra) több százmillió eurós beruházást igényel,
a javasolt szolidaritási hozzájárulás pedig jelentősen csökkentheti a Slovnaft beruházásait.
A társaság szerint a kormány a vonatkozó elemzések és számítások nélkül aránytalanul magas szolidaritási hozzájárulást vezet be éppen akkor, amikor az alternatív olajellátás biztosításának segítésére kellene koncentrálnia, különösen a szállítási kapacitások és a tarifák szempontjából.
„A Slovnaft és a MOL-csoport minden jogi lehetőséget megvizsgál, többek közt a Szlovákia és Magyarország közötti kölcsönös támogatási és befektetésvédelmi megállapodás kapcsán is” – tette hozzá a Slovnaft.
A Slovnaft dilemmái
Tavaly a Finstat adatai szerint a Slovnaft majdnem 4,3 milliárd eurós (1759 milliárd forintos) árbevétel mellett csaknem 253 millió eurós (103 milliárd forintos) nyereséget ért el.
A Slovnaft álláspontja szerint még mindig igaz, hogy az orosz kőolaj alacsonyabb ára az üzemanyagárakban is megmutatkozott. A szlovákiai fogyasztók észrevehették, hogy
más országokkal ellentétben Szlovákiában nem emelkedett literenként két euró fölé a gázolaj vagy a benzin.
Adókat leszámítva pedig az áraik a legalacsonyabbak között vannak Európában.
A Slovnaft arra is felhívta a figyelmet, hogy az orosz olajra kivetett adó rontja a vállalat beruházási képességét, hiszen a finomítónak 200 millió dollár értékű technológiai beruházást kell fedeznie, hogy sikeresen tudjon átállni részben a más összetételű közel-keleti kőolajra.