Ez nem tűnik katasztrófálisnak.
Önmagában talán nem, de ha ehhez hozzátesszük a Nemzeti Energiaügynökség (IEA) elemzését, amely szerint a valós kibocsátás akár 70 százalékkal is magasabb lehet a hivatalosan jelentettől, akkor mintegy 180 millió köbméter elszivárgó metánt kapunk. Mivel a földgáz nagyrészt metánból áll (80-95 százalékban), így a földgázszivárgás mértéke alapján megbecsülhető a metánszivárgás mértéke is a gázinfrastruktúrákból. Az MTVSZ becslése szerint Magyarország esetében évente tehát 100-180 millió köbméter földgáz (nagyrészt ugye metán) szivároghat el. Az ország egésze egy téli napon 30-65 millió köbméter földgázt használ, tehát csak a meglevő hazai gázinfrastruktúráink metánszivárgásával közel egy téli hét értékes földgázmennyisége megy veszendőbe.
A hazai összkibocsátásban a metán csak 13 százalékot tesz ki, ahogyan láttuk, miért fontos ennyire ennek a csökkentése?
A 13 százalékos metánkibocsátás valóban nem tűnik olyan soknak a szén-dioxid kibocsátáshoz viszonyítva (75 százalék), viszont 20 éves távlatban vizsgálva a metán 86-szor erősebb üvegházhatású gáz, mint a szén-dioxid. Azaz rövidebb ideig, de sokkal-sokkal intenzívebben fokozza a globális felmelegedést. Ezért sürgető a szén-dioxid-kibocsátás mellett a metánkibocsátás csökkentésével, így a nagyobb vagy kisebb metánszivárgás kérdésével is foglalkozni. Kiemelten fontos, hogy Magyarország is csatlakozzon a Globális Metánvállaláshoz! Az USA, számos nagy kibocsátó ázsiai, dél-amerikai, illetve afrikai ország ezt már megtette.
A metánszennyező források visszafogására milyen nemzetközi, illetve hazai tervek ismertek?
Az EU-s Metán Stratégia az úgynevezett antropogén eredetű metánkibocsátásokra fókuszál, ennek zömét a mezőgazdasági, a hulladék- és az energiaszektor adja. Gazdasági, társadalmi és környezeti érdek is, hogy a keletkezett biogáz, biometán se menjen metánkibocsátásként, metánszivárgásként veszendőbe, és ezzel a légkört melegítse, hanem fogjuk azt be, és hasznosítsuk a földgáz alternatívájaként. A szarvasmarhák és a mai intenzív mezőgazdaság – benne a gázigényes műtrágyagyártás és hasonlók – metánkibocsátása is összetett kérdés, de a bevitel (inputok) átalakítása, szabályozása, dekarbonizációja ösztönző eszközökkel itt is előbbre való kellene hogy legyen, mint az outputé (kimeneté). Nem prioritás, hátrább sorolandó a kimeneti, „csővégi” eszközök, mint például a kibocsátásokat elnyelő, semlegesítő technológiák vagy a kibocsátások adóztatása.