Az 1933-ban keletkezett „dumbing down” (magyarul lebutítani) kifejezés filmipari szleng volt, amelyet forgatókönyvírók használtak. A pontos jelentése: „átdolgozni úgy, hogy a kevéssé iskolázott vagy intelligens embereknek tetsző legyen”. Valódi célok nélkül az emberek hajlamosak arra, hogy elrugaszkodjanak a realitástól, a kellemetlen valóságtól, és könnyebb utakat keressenek, ebben pedig nagy segítségükre vannak az okostelefonok által elérhető egyszerű szoftverek. Röviden:
„a butítás az intellektuális tartalom szándékos leegyszerűsítése az oktatásban, az irodalomban, a moziban, a hírekben, a videojátékokban és a kultúrában”
– állítja a Brucewilds blog.
Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a függőséget okozó okostelefonok mellett más, digitális közösségi terek – például a virtuális valóság – is fejlődnek, ezek pedig társadalmi diszfunkcióhoz vezethetnek. Ez azért is veszélyes, mivel a virtuális valóság tovább károsíthatja az emberek valós interakcióit. Emellett különösen aggasztó, hogy gyerekek milliói nőnek fel okoseszköz-központú világban, és félő, hogy később ők a virtuális világot nem tudják majd elválasztani a valóságtól.
A blog szerint az okostelefonokkal kapcsolatos problémák nagy része abból ered, hogy az embereknek nem szükségük, egyszerűen csak igényük van rá. Mindenki „megérdemli”, hogy okostelefonja legyen. A korábbi amerikai kormány pedig még rá is erősített erre: egy kormányzati program keretein belül ingyenes telefonokat biztosítottak az alacsony jövedelmű polgároknak – ezeket az eszközöket hívták „Obama telefonoknak”.
Nem mindenki híve a programnak: egyre többen válnak meg okostelefonjaiktól
Minél többet használod, annál többször akarod majd használni – ebből lett elege azoknak az embereknek, akik úgy döntöttek, hogy végleg megválnak okostelefonjaiktól.
Dulcie Cowlinga a Covid-időszak alatt ismerte fel azt, hogy valójában nincs is szüksége okostelefonra. Cowling akkor határozta el igazán magát, amikor játszótérre vitte fiait egy napon, ahol azt látta, hogy minden anyuka – beleértve saját magát is – a telefonját nyomkodja.