Suppan Gergely szerint kifejezetten pozitív, hogy – ahogy szó volt róla fentebb – a hazai elsődleges munkaerőpiacon 62 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma, miközben a külföldön dolgozók létszáma mindössze 4 ezerrel emelkedett.
Regős Gábor megjegyezte, hogy ez utóbbi
még mindig bőven elmarad a koronavírust megelőző időszak értékétől.
Háromhavi átlagszám: 3,4 százalék
A munkanélküliek száma az előző háromhavi átlaghoz képest 5,6 ezer fővel nőtt, azonban 34,4 ezerrel csökkent az egy évvel ezelőtti szinthez képest, így 3,4 százalékra mérséklődött a három havi átlagos adat alapján számított munkanélküliségi ráta az egy évvel ezelőtti 4,1 százalékról. (A három havi átlag adatai jobban összehasonlíthatók, mert régebben nem mért havi adatokat a KSH – a szerk.)
Kiemelendő, hogy a nyári hónapokban, július és augusztus között a szezonális hatásoknak megfelelően 12,7 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma az előző háromhavi átlaghoz képest.
Regős Gábor hozzátette, hogy folytatódott a közfoglalkoztatottak számának csökkenése, létszámuk 14 ezer fővel volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál.
Magas foglalkoztatás és a munkaerőhiány is
Makronóm Intézet szakmai vezetője aláhúzza: a munkaerőpiacot összességében továbbra is magas foglalkoztatás jellemzi, és sok területen jellemző a munkaerőhiány is. A kiindulási helyzet tehát kedvező, ugyanakkor
a következő időszak az energiaárak elszabadulása miatt a foglalkoztatás szempontjából is erőteljes kockázatokat rejt.
Mivel a munkahelyek egy része a megnövekedett költségek miatt megszűnhet, ezért a foglalkoztatás is csökken. Ezt a hatást az üres álláshelyek magas száma mellett némileg a kormányzat által bevezetni kívánt programok is mérsékelni tudják – jelentette ki Regős Gábor.
A háború mindeddig semmilyen negatív hatással nem volt a hazai munkaerőpiacra, az év első felében pedig tovább fokozódott az akut munkaerőhiány szinte minden szektorban – teszi hozzá Suppan Gergely. Ám a Magyar Bankholding makrogazdasági elemzési vezetője is figyelmeztet arra, hogy
a következő hónapokban kettősség jellemezheti a munkaerőpiacot, mivel az elszálló energiaköltségek egyes szektorokban, ágazatokban átmeneti vagy tartós leálláshoz, a termelés visszafogásához vezethetnek.
Mindez elbocsátásokat okozhat különösen a vendéglátás, szálláshely szolgáltatás, más szabadidős, kulturális, sportolással kapcsolatos szolgáltatások területén.
A kormány azonban
munkahelyvédelmi programot tervez az érintett szolgáltatói ágazatokban, míg a termelésben, az ipar területén működő vállalkozásokat az energiaköltségük növekedésének 50 százalékos átvállalásával