#kegyelet? Halott hozzátartozónk sem örülne, ha Insta-sztori lenne belőle
Valahogy mindig kihozza az emberekből a magamutogatást az alkalom, amelyen szimplán csak emlékezni kellene.
Addig „szórakozott” az adatvédelemmel a közösségi platform, amíg az ír hatóság meg nem unta, és hatalmas, 405 millió eurós (160 milliárd forintos) büntetést nem rótt ki a Meta leányvállalatára, az Instagramra. A mostani büntetés az eddigi második legnagyobb az EU adatvédelmi szabályainak (GDPR) megsértése miatt.
Az ír adatvédelmi hatóság, amely a Facebook és az Instagram uniós szabályozásáért is felel, rekordösszegű, 405 millió eurós büntetést szabott ki a Meta leányvállalatára.
A történet még 2020-ban kezdődött, amikor az Insta bejelentette, hogy egyes országokban – a felhasználók mentális egészségének megőrzése (?) érdekében – eltávolítja a like-funkciót a posztok alól. Kivételt képeztek ez alól az üzleti profilok, hiszen azoknál alapvető, hogy a cégek a visszajelzések alapján elemezzék egy-egy kampány statisztikáját és sikerességét. Emiatt azután egész egyszerűen
– no, több sem kellett az uniós adatvvédelemnek.
Az írek adatvédelmi vizsgálata arra fókuszált, hogy az Insta mennyire védte ezekben az esetekben a 13 és 17 közötti fiatalok adatait. Mint kiderült, a cég nem nagyon erőltette meg magát, súlyosan sértve ezzel az Európai Unió szigorú adatvédelmi szabályait, az elhíresült GDPR szabályozást.
Mint közleményükben írták: a vállalat már egy éve szigorított a fiatalok adatvédelmi rendszerén – ez azonban nem teszi meg nem történté a súlyos mulasztást.
A mostani büntetés a második legnagyobb az EU adatvédelmi szabályainak megsértése miatt, az eddigi a rekordot – 746 millió eurósat – az Amazon kapta hasonló szabályszegés következtében. A büntetés mértéke egyébként az Unión belül a vállalatok éves bevételének 4 százalékáig vagy 20 millió euróig terjedhet. Értelemszerűen itt az előző szabályt látták indokoltnak az állami adatvédők, hiszen, mint az alábbi táblázat mutatja, az Instagram 2021-es árbevétele 47,6 milliárd dollár volt – ami a mai árfolyamon ez, nem tévedés, több mint 18 840 milliárd magyar forint! A 160 milliárd forintnyi – amúgy nem jogerős – büntetés tehát óriásinak tűnik, és jóval meghaladja a 20 millió eurót is, mégis, a mamutvállalat 2021-es bevételének egy százalékát sem éri el…