Mire készül Amerika? Az atomfegyverek is szóba kerültek a leköszönő Biden-adminisztrációban
Bár Washington tagad, egyre erősödnek azok a vélekedések, miszerint Joe Biden amerikai elnök atomfegyvert adhat Ukrajnának.
Észak-Korea új törvényében rögzíti, hogy megelőző atomcsapásokat alkalmazhat saját védelmére, ha fenyegetve érzi magát. Kim Dzsongun vezető szerint ez a lépés „visszafordíthatatlanná” teszi az ország nukleáris státuszát, és kizárja a denuklearizációs tárgyalásokat – jelentette az állami média. A regionális feszültség ennek kapcsán tovább nő.
A megfigyelők szerint Észak-Korea a jelek szerint 2017 óta először készül újraindítani a nukleáris kísérleteket, miután Donald Trump akkori amerikai elnökkel és a világ más vezetőivel 2018-ban tartott történelmi csúcstalálkozókon nem sikerült meggyőzni Kimet, hogy hagyjon fel a fegyverfejlesztéssel.
Az észak-koreai parlament, a Legfelsőbb Népi Gyűlés csütörtökön fogadta el a jogszabályt.
„Az atomfegyver-politika törvénybe iktatása azért fontos, hogy ne lehessen alkudozni az atomfegyvereinkről” – mondta Kim a közgyűlés előtt tartott beszédében, hozzátéve, hogy
A Legfelsőbb Népi Gyűlés egyik képviselője szerint a törvény erős jogi garanciaként szolgálna Észak-Korea nukleáris fegyverállamként való megszilárdításához, és biztosítaná nukleáris politikájának „átlátható, következetes és szabványos jellegét” – jelentette a Koreai Központi Hírügynökség, a KCNA.
A 2013-as törvény előírta, hogy Észak-Korea használhat atomfegyvereket egy ellenséges atomállam inváziójának vagy támadásának visszaverésére, illetve megtorló csapásokat mérhet – állítja a The Guardian.
Az új törvény viszont ezen túlmutat:
Ez nyilvánvaló utalás a dél-koreai „kill chain” stratégiára, amelyet Dél-Korea először egy évtizeddel ezelőtt dolgozott ki, és amely megelőző csapásokat irányoz elő Phenjan rakétái és esetleg a felső vezetés ellen.
„Van néhány nagyon homályos és kétértelmű helyzet, ahol Észak-Koreának lehet, hogy be kell vetnie az atomfegyvereit” – írta Chad O'Carroll, az NK News észak-koreai „nyomkövető” weboldal alapítója a Twitteren. „Szerintem Észak-Korea meg akarja félemlíteni az amerikai és dél-koreai katonai tervezőket” – tette hozzá.
Joe Biden felajánlotta, hogy bármikor és bárhol tárgyal Kimmel, a dél-koreai elnök, Yoon Suk-yeol pedig azt mondta, hogy országa hatalmas mennyiségű gazdasági segélyt nyújtana, ha Phenjan lemondana a fegyverkezésről.
Dél-Korea csütörtökön felajánlotta, hogy tárgyalásokat folytat Észak-Koreával az 1950-53-as koreai háborúban elválasztott családok újraegyesítéséről. Észak-Korea azonban visszautasította ezeket az ajánlatokat, mondván, hogy az USA és szövetségesei „ellenséges politikát” folytatnak, szankcióznak és hadgyakorlatoznak, ezek pedig aláássák a békéről szóló üzeneteiket.
Kim megjegyzései tovább fokozzák a növekvő regionális feszültséget, miközben felgyorsítja nukleáris fegyver- és rakétaprogramjának bővítését. Az elmúlt hónapokban egyre provokatívabb nukleáris konfliktusokkal fenyegetőzött az Egyesült Államok és ázsiai szövetségesei felé, és arra is figyelmeztetett, hogy fenyegetés esetén Észak-Korea képes lesz bevetni atomfegyvereit.
Kim idén rekord sűrűséggel rendelt el fegyver-teszteket. Észak-Korea több mint 30 ballisztikus fegyvert indított, köztük 2017 óta először mutatta be interkontinentális ballisztikus rakétáit.
Borítókép: MTI/EPA/KCNA/KCNA