Lebuktatták a hollandok az Európai Bizottságot: aljas módszerekkel akarták befolyásolni Magyarország döntését
Titkos szerződéseket mutattak be a piszkos ügyekről.
Július elején az Európai Parlament környezeti szempontból biztonságos és fenntartható energiává nyilvánította az atomot és a földgázt. Erre lilultak be a környezetvédők, akik úgy vélik, gáz nélkül nagyobb biztonságban lesz az energiaellátás Európában.
Jövő év elején lép életbe az a döntés, amelynek értelmében az Európai Parlament (az energiaválság közepén) környezeti szempontból „átmeneti jelleggel, adott feltételek és átláthatósági követelmények között” biztonságos és fenntartható energiává nyilvánította az az atomot és a gázt.
Mint fogalmaztak: tudják, hogy a gáz- és az atomenergia nincs tökéletesen összhangban a környezetvédelmi célokkal, de fontos átmeneti szerepet tölthetnek be a szén-dioxid semlegesség kialakításáig fennmaradó időben.
Az már akkor is nyilvánvaló volt, hogy a döntő érv az orosz energiaforrások szankciója miatt kialakult európai ellátási zavar, ami a jelenlegi helyzetben felülírja a klímacélok eléréséhez szükséges ütemtervet. Az Európai Parlament Strasbourgban tartott ülésén végül 328 igennel 278 nem ellenében megszavazta a javaslatot. A döntés meghozatalakor a környezetvédők valóban nem fogták vissza magukat. „Zöldmosást” emlegetve kijelentették: a gáz- és nukleáris projektek további támogatása ellentétes mindazokkal az európai erőfeszítésekkel, amelyek célja, hogy 2030-ra 55 százalékkal csökkenjen a szén-dioxid-kibocsátás, 2050-re pedig elérjék a teljes semlegességet.
A zöld szervezetek most komolyabbra fordították a szót. A WWF, a Greenpeace, a ClientEarth, a Transport&Environment, valamint a német környezet- és természetvédelmi szövetség indítványban kérik az Európai Bizottságtól, hogy helyezzék a döntést hatályon kívül. Érvelésük szerint
Érdekes, de nehezen értelmezhető módon az egyik indokuk a döntés eltörlésére éppen az energiaellátás biztosításának védelme. Beadványukban előre jelezték: amennyiben a brüsszeli testület nem tesz eleget a kérésnek, az Európai Unió Bírósága elé viszik az ügyet.
Fotó: MTI/EPA/Taccjana Zenkovics