Olaszországban a Pó folyó vízszintje két méterrel süllyedt a normális szint alá, ami miatt kiszáradtak a rizsföldek. Eközben Németországban a Rajna folyó olyan sekély lett, hogy a teherhajók nem tudnak rajta teljes teherrel áthaladni, ami megnöveli a szállítási költségeket, Franciaországban Burgundia régiójában kiszáradt a Tille folyó, több ezer haltetem borítja a medrét.
De Európa energiatermelése is megsínylette a helyzetet. Ahogy a Statista alábbi ábrája mutatja,
a vízenergia 2021 óta mintegy 20 százalékkal csökkent.
Ez részben annak köszönhető, hogy olyan országokban, mint Olaszország, Szerbia, Montenegró és Norvégia, csökkent a a víztározók vízszintje.
A Bloomberg szerint Norvégia, a vízenergia jelentős termelője, az export csökkentésére készül. Hogy megakadályozza a téli hiányt, inkább a víztározók alacsony vízszintjének újratöltését helyezi előtérbe.
A Norvégiában megtermelt vízenergia ötöde kerül exportra, és az Egyesült Királyság tartozik azon országok közé, amelyek leginkább függnek a norvég exporttól. Norvégia ugyan nem tagja az Európai Uniónak, de része Európa egységes energiapiacának, amelynek szabályai kimondják, hogy az országok huzamosabb ideig nem korlátozhatják a szomszédok felé irányuló áramlásokat. A csökkentés csak rendkívüli helyzet kihirdetése esetén lenne megengedett.
A grafikon látszik, hogy az atomenergia is csökkent 2021 óta.
Ennek egyik oka, hogy Franciaországban több atomerőművet le kellett állítania, mert a Rhone és a Garonne folyók túl melegek voltak ahhoz, hogy vizükkel hűteni tudják a reaktorokat. Franciaország 70 százalékban függ az atomenergiától, és kulcsfontosságú villamosenergia-exportőr, általában Olaszországot, Németországot és az Egyesült Királyságot látja el.
Fontos megjegyezni, hogy más problémák is nyugtalanítják a francia atomerőműparkot. Az ország erőműveinek jelentős részét le kellett kapcsolni az utóbbi időben meghibásodások és karbantartási problémák miatt, amelyeket a világjárvány miatt halasztottak el. Ezek az okok együttesen azt jelentik a Wired szerint, hogy az ország atomenergia teljesítménye közel 50 százalékkal csökkent.