Az elemzés szerint a 2020 márciusa óta – a világjárvány kihirdetése óta – 81 országgal tárgyalt 91 IMF-hitelből 76 megszorítást szorgalmaz, ami az állami egészségügyi rendszerek és nyugdíjrendszerek mélyreható megnyirbálásához, a bérek befagyasztásához és csökkentéséhez vezethet.
Példaként megemlítik Ecuadort, ahol az egészségügyi és temetkezési szolgáltatások áprilisban összeomlottak,
az IMF mégis azt tanácsolta a kormánynak, hogy lépjen vissza az egészségügyi kiadások növelésétől, és állítsa le a munkaképteleneknek szánt készpénzátutalásokat. Az IMF és Ecuador a közelmúltban megállapodott egy 6,5 milliárd dolláros kölcsönről, amely magában foglalja az üzemanyag-támogatások csökkentését, amelyekre a szegények számítanak.
Kilenc ország, köztük Angola és Nigéria
valószínűleg bevezeti vagy növeli a hozzáadottérték-adó (áfa) beszedését, amely olyan mindennapi termékekre vonatkozik, mint az élelmiszerek, ruházati cikkek és háztartási kellékek, és aránytalanul nagymértékben sújtja a szegény embereket. Nigériában 27 százalékra nőtt a munkanélküliség, ami legalább egy évtizede a legmagasabb érték.
Tizennégy ország, köztük Barbados, El Salvador , Lesotho és Tunézia
valószínűleg befagyasztja vagy csökkenti a közszféra béreit és munkahelyeit, ami az egészségügyi ellátás minőségének romlását, valamint az ápolók, orvosok és közösségi munkások csökkenését jelentheti azokban az országokban, ahol amúgy is hiányzik az egészségügyi személyzet. Tunéziában mindössze 13 orvos jutott 10 000 emberre, amikor megjelent a COVID-19. Costa Ricában tiltakozások robbantak ki a kormány ellen, amely 1,75 milliárd dolláros kölcsönt kért az IMF-től, cserébe a megszorító intézkedésekért, köztük a közszféra béreinek befagyasztásáért.
A EndAusterity globális kampány részeként 87 ország több mint 500 szervezete és tudósa szólította fel az IMF-et és a nemzeti kormányokat, hogy hagyjanak fel a megszorításokkal, és helyette támogassák a nemek közötti igazságosságot és a környezeti biztonságot előmozdító, valamint a jövedelmi egyenlőtlenségeket csökkentő politikákat. A trükkös rész az, hogy egy bizonyos ponton ki kell fizetni a számlát - és a legegyenesebb út ehhez az, hogy olyan politikákat írnak elő, amelyek növelik az országok vonzerejét a külföldi befektetők számára, például a hazai kamatlábak emelésével és a költségvetési politikák szigorításával, amelyek közül egyik sem népszerű politikailag.