Az M1 Ma reggel című műsorának volt vendége György László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára, aki többnapos hivatalos dél-koreai látogatásának eredményeiről számolt be.
A keleti ösvény
Dél-Korea minden nemzetállam számára példaként szolgálhat.
Hatvan évvel ezelőtt még az egyik legszegényebb ország volt a világon, most pedig a világ tizedik legnagyobb, és a harmincadik legfejlettebb gazdasága.
Sikerük titka a nemzeti egységük, büszkeségük és az, hogy folyamatosan versenyeznek egymással is, és a világnál is kiválóbbak akarnak lenni. Ebből következik, hogy mindent, amit elfogyasztanak, elő is akarják állítani. Csak azt importálják, amit maguk nem tudnak előállítani, és ha valamit nem tudnak előállítani, akkor elgondolkodnak azon, hogy egyáltalán szükségük van-e rá, mivel tudják helyettesíteni, amihez van alapanyaguk és gyártási képességük. Exportkiválóságra törekednek: a hatvanas évek óta az a céljuk, hogy exportképes termékeik legyenek.
A KIA, a Hyundai, a Samsung, az LG mind kis és közepes családi vállalkozásokból nőtték ki magukat világcéggé.
Ahogy az innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár fogalmazott, ebből is látszik, hogy ez nem egyik napról a másikra megy, hanem egyik évtizedről a másikra.
Az igazi áttörést az 1990-es évek vége hozta meg az ázsiai ország számára. Addig Japán egyeduralkodónak számított az analóg technológiák területén, a digitális korszak berobbanása azonban szélesre tárta a kaput Dél-Korea előtt, és éltek is a lehetőséggel. Mivel a japánoknak nagyon sok veszítenivalójuk volt az analóg világ elengedésével, ezért lassabban fordultak, mint a dél-koreaiak, akik azonnal a digitalizációba és az elektronikai eszközök gyártásába fektettek.
Most hasonló paradigmaváltás, szintlépés előtt áll a világ, ez pedig nem ágazat-, hanem technológia specifikus”
– fogalmazott György László. Rámutatott, hogy akik jól tudják alkalmazni a mesterséges intelligenciát és a mögötte lévő kvantumtechnológiát, azok gyorsabban és pontosabban tudnak döntéseket hozni, és precízebben, gyorsabban tudnak gyártani. Ezért fontos minta Magyarország számára a dél-koreai kutatási struktúra. „Szeretnénk a dél-koreai kutatási és egyetemi képzéseket Magyarországon meghonosítani, így tudjuk bebiztosítani a jövő munkahelyeit. Ehhez arra van szükség, hogy gazdaságunk szintet ugorjon, és erre minden lehetőségünk meg is van” – mondta.