Újra működik a bejelentkezés és a kommentszekció a Mandineren
Kollégáink rövid időn belül elhárították a hibát.
Jozef Sikela ipari és kereskedelmi miniszter (STAN) szerint mindenkinek érdeke, hogy a gazdaság működőképes maradjon. Szerinte az állam gázhiány esetén nem fogja előnyben részesíteni az ipart a háztartásokkal szemben, de egy bizonyos ponton lehetséges, hogy szolidaritásra és részleges korlátozásra lesz szükség.
Síkela szerint a Cseh Köztársaságnak fel kell készülnie arra az eshetőségre, ha Európában nem lesz elég gáz.
„Ebben az esetben természetesen valamilyen korlátozó rendszerre kell áttérni” – mondta a miniszter. A miniszter szerint abban az esetben, ha Csehország például a szomszédos országoktól kérne segítséget a gázellátásban, a háztartásoknak is szolidaritást kell vállalniuk.
Bár a háztartások az úgynevezett védett fogyasztók közé tartoznak, Síkela szerint ez nem jelenti azt, hogy nem érheti őket némi kellemetlenség.
– mondta. Emlékeztetett arra is, hogy a háztartások is érintettek az iparral kapcsolatban, és használják is termékeiket. Bár a Remix szerint az állam az ipart részesíti előnyben a háztartásokkal szemben, ezt az állítást elutasította a miniszter.
A magas energiaárakkal küzdő háztartások megsegítésére a kormány egy úgynevezett megtakarítási tarifa bevezetésére készül. A háztartások idén a villamosenergia-szerződésükön keresztül kapnak támogatást. Idén a kormány 10 milliárd CZK támogatást nyújt, jövőre pedig további 30 milliárd CZK-t oszt szét a villany-, gáz- és fűtésszámlákon keresztül.
A Cseh Sajtóügynökség szerint a kormány nem hagyja jóvá a tarifa végleges formáját, beleértve a támogatás konkrét összegeit, amíg a tárcaközi észrevételek benyújtásának határideje le nem jár. Marian Jurečka (KDU-ČSL) munkaügyi és szociális miniszter az újságíróknak elmondta, hogy a kormány készen áll arra, hogy a jövő héten vagy a következő héten jóváhagyja a javaslatot – állítja a Ceske Noviny cseh hírportál.
Nem csak Csehország készül fel a lehetséges gázhiányra, a németek is ott próbálnak spórolni, ahol lehet.Németországban takarékossági intézkedések lépnek léptek életbe, olyan módon, amilyen elképzelhetetlen lett volna a válság előtti években – írta korábban a Makronóm.
Júliusban Németország legnagyobb privát lakásüzemeltető vállalata, a Vonovia bejelentette, hogy 23:00 és 6:00 között 17 °C-ra csökkenti bérlői fűtésének hőmérsékletét, amitől 8 százalékos megtakarítást várnak. Dippoldiswalde városában egy lakásszövetkezet ennél máris drasztikusabb intézkedést vezetett be azzal, hogy meleg vizet csak 4-8, 11-13 és 17-21 óra között biztosít a bérlőknek. Az indoklás: „spórolnunk kell a télre”.
Borítókép MTI/Balogh Zoltán