Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból!
A miniszterelnök inflációról, a magyar uniós elnökség eredményeiről, a gazdaságról, valamint a fantasztikusnak ígérkező 2025-ös évről is beszélt. Összefoglalónk.
2020 elején a pandémia hatására több millió alkalmazott kezdett el otthonról dolgozni. Most azonban egyre többen térnek vissza az irodába, ahol jelentősen megnövekedett árakkal találkoznak a munkavállalók.
Az emelkedő benzinárak és a szárnyaló infláció jelentősen drágábbá tette az irodába való visszatérést. Ez pedig felemészti a munkavállalók jövedelmét, különösen akkor, ha a fizetések nem tartanak lépést az árak emelkedésével – írja a CNN.
A kávézás és a kollégákkal való hosszú ebédek a hivatalba való visszatérés előnyei közé tartoznak Manapság azonban magasabb árat kell fizetni értük, mint a pandémia előtt. A Starbucks az év elején és 2021 októberében is emelte az árakat az Egyesült Államokban, és a cég azt nyilatkozta, hogy az árak tovább emelkedhetnek.
Az amerikai munkaügyi minisztérium május elején jelentette, hogy a nem otthoni étkezés ára 7,2 százalékkal emelkedett az elmúlt évben. Az élelmiszerárak pedig áprilisban 9,4 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest: ez a legnagyobb mértékű növekedés 1981 áprilisa óta – jelentette nemrég a Munkaügyi Statisztikai Hivatal.
A Sweetgreen salátalánc 2021 eleje óta 10 százalékkal emelte menüinek árait – közölte a vállalat a legutóbbi eredményjelentésében. „Az ebédinfláció 100 százalékban valós, minden drágább lett” – mondta Kelly Yau McClay a CNN-nek, aki a marylandi Potomacben él. „Korábban 7-12 dollárért lehetett ebédelni, most pedig kizárt, hogy 15 dollárnál (~5700 forint) kevesebbért tisztességes ebédet lehessen kapni”.
Az ingázáshoz való visszatérés hatására jelentősen megnőtt az üzemanyaghasználat is az Egyesült Államokban – emeli ki a lap.
A benzinárak nemrégiben rekordmagasságot értek el az USA-ban. Az AAA szakértői elmondták, hogy
„A benzin ára rendkívül magas” – mondta el a CNN-nek nyilatkozó Sara Hill. „Próbálom megtölteni a napokat, amikor az irodába megyek, ha szükségem van valamire, akkor azt közvetlenül munka után vagy az egyórás ebédszünetemben igyekszem elintézni”.
A gyermekgondozási költségek jelentik általában az egyik legnagyobb kiadást a dolgozó szülők költségvetésében, és ennek az ára is folyamatosan növekszik. 2020-ban a Child Care Aware of America szerint a gyermekgondozás éves átlagos költsége országos szinten 10 174 dollár volt, de a CNN által megkérdezett Kelly Yau McClay elmondása szerint a díjak azóta legalább 2400 dollárral emelkedtek.
Az infláció nemcsak az USA-ban van jelen, hanem hazánkban is megnehezíti az emberek mindennapjait, bár a helyzet nem olyan rossz, mint az Egyesült Államokban. A Makronómnak nyilatkozó Semsei Rudolf, a Budapest Party Service és a VakVarjú éttermek tulajdonosa elmondta, hogy 15 százalékos emelést kellett végrehajtaniuk, hogy legalább kicsit közelítsenek az alapanyagárak drágulásához. Herczeg Zoltán elmondta, hogy az infláció nehéz helyzetbe hozza a vendéglátást is, és egyes étteremtulajdonosok akár 30-35 százalékos árnövelésre kényszerültek.
Az üzemanyag és az energia világpiaci ára folyamatosan nőtt az elmúlt hetekben, de ezt a magyar lakosság a hatósági árak és a rezsicsökkentés miatt közvetlenül nem érzékeli.
A bölcsődei gondozási díj itthon is nőtt: napi 775 forintról 850 forintra, ami elenyésző az amerikai árnövekedéshez képest. A közétkeztetésben legalább 30 százalékos áremelés lenne indokolt – nyilatkozta a Világgazdaságnak Sáfár Ferenc, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége közösségi étkeztetési szekciójának vezetője. “Ősztől egy iskolai ebédért teljes áron 800-900 forintot, így a szülőknek az eddigi 400-500 helyett legalább 100 forinttal többet kellene majd fizetni a jelenlegi becslések szerint” – írja a Világgazdaság.