Sötét középkor
Elon Musk rendesen kicsapta a biztosítékot a minap, amikor egy kiszivárgott belső e-mail szerint ultimátumot adott a Tesla dolgozóinak. A világ leggazdagabb embere már a koronavírus-járvány alatt kirohanásokat intézett a távmunka ellen, most pedig, hogy a helyzet konszolidálódni látszik, hallani sem akar arról, hogy az irodákban dolgozó munkavállalói ne a Tesla épületeiben töltsék munkaidejüket. A levél szerint „az iroda az alkalmazott elsődleges munkahelye, nem pedig egy távoli kirendeltség”, így elvárja, hogy a munkavállalók minimum heti 40 órát bent tartózkodjanak (a minimum szót még egyszer hangsúlyozta), ellenkező esetben ki lesznek rúgva. Musk feudális nézetei elég különösnek hatnak 2022-ben. Annál is inkább, mert az elmúlt időszakban éppen az évszázad médiaüzletének kikiáltott Twitter-vásárlása körül kavarognak az indulatok. Ha Musk megveszi a vállalatot, és ragaszkodik begyepesedett elveihez, akkor darázsfészekbe nyúl. Éppen a Twitter az a cég, amelynek vezérigazgatója, Parag Agrawal e-mailt küldött valamennyi munkavállalójának, amelyben közölte velük:
onnan dolgoznak, ahonnan akarnak, ha otthon érzik magukat a legkreatívabbnak, akkor semmi akadályát nem látja a teljes munkaidős home office-nak.
A levél éppen Musk vételi szándékának bejelentése előtt fogalmazódott, így érthető, hogy a Twitter alkalmazottai nem éppen messiásként várják az új főnököt.
A járvány pozitív hozadéka
Pedig a home office mára gyakorlatilag már nem kiváltság vagy munkáltatói juttatás, hanem a munkaszerződésbe beépített elem. A járvány és a lockdownok idején meglepően könnyen álltak át a cégek az új rendszerre, a hatékonyság pedig új trendet jelenített meg a munkaerőpiacon. Egy 2020-as felmérés szerint mind a munkáltatói, mind a munkavállalói oldal szereplőinek majdnem 90 százaléka vélte úgy, hogy a home office-ban töltött munka hatékonysága nem hogy nem csökkent a hagyományoshoz képest, hanem számottevően nőtt.
A KSH adott időszakra vonatkozó adatai szerint a járvány alatt a távmunkában vagy home office-ban dolgozók között felülreprezentáltak voltak a nők, a 25–44 évesek és a városban élők. A nők arányának növekedéséhez az is hozzátartozik, hogy a járványügyi védekezés részeként bevezetett otthoni munka segített a kisgyerekes anyáknak is visszatérnie a munkaerőpiacra – mondhatjuk úgy is: egyenlő esélyekkel indultak. A home office-ban dolgozók száma a járvány alatt az adott időszakok fertőzési rátájához és intézkedéseihez igazodva alakult, de jellemző adat, hogy 2021-ben – még mindig a védekezés részeként – 482 ezren dolgoztak otthonról, ami a foglalkoztatottak 11 százalékát jelentette.
Általános tendencia volt, hogy a vállalati vezetők már a járvány alatt meggyőződtek a home office gyakorlati működőképességéről, így idejében elkezdtek hosszú távú terveket készíteni a veszélyhelyzet utáni időkre.
Általános tendencia volt, hogy a vállalati vezetők már a járvány alatt meggyőződtek a home office gyakorlati működőképességéről, így idejében elkezdtek hosszú távú terveket készíteni a veszélyhelyzet utáni időkre.A Bosch magyarországi csoportja például a koronavírus megjelenése után máris azt monitorozta, hogyan értékelik a munkakörülményeket és saját teljesítményüket a home office-ba kényszerült kollégáik. Az egyöntetűen pozitív választ a saját tapasztalataik is megerősítették, így elkezdhették beépíteni a tervekbe a hibrid munkavégzési lehetőségeket.