Megjöttek az első fotók: Trump aláírta első rendeleteit az Ovális Irodában (GALÉRIA)
Már hétfőn fontos döntések születtek.
A 15 országban elvégzett felmérés szerint a fiatalok pesszimistán gondolnak a jövőre, elsősorban a szegénység, az éghajlat, az instabilitás és a gyakori erőszak miatt.
A felmérés szerint a megkérdezett 4500, 18-24 év közötti fiatalnak mindössze 32 százaléka beszélt optimistán Afrikáról – ez 11 százalékos csökkenést jelent a 2020 elején közzétett utolsó felmérés óta.
Ez azért is nagy probléma, mivel a lakosság igencsak nagy részéről beszélünk: Afrika lakosságának mintegy 60 százaléka 25 évnél fiatalabb, és több mint egyharmada 15-34 év közötti.
A járvány óta sok afrikai fiatalnak felfüggesztették az iskolai tanulmányait, néhányuk családja pedig munkanélküli lett – mondta a felmérést készítő alapítvány egyik tagja, Ivor Ichikowitz.
„Afrika számos országában választási vagy közvetlenül a választások előtti év van, és valahol logikus, hogy az emberek aggódnak az instabilitás miatt” – mondta Ichikowitz.
„De ha ezt összekapcsoljuk a vízhiánnyal és a terrorizmustól való félelemmel, akkor máris egy olyan demográfiai csoportot kapunk, amely aggódik a kontinens jövőjét illetően” – mondta.
– kivéve Ruandát és Ghánát, ahol 60 és 56 százalék optimistán vélekedik az országáról.
Ichikowitz szerint Ghána fiatalabb kormánya jobb támogatást nyújt, és könnyebb hozzáférést biztosít a fiatal vállalkozásokat támogató finanszírozáshoz. Reméli, hogy a felmérés adatait a kormányok felhasználják majd a fiatalok támogatására.
A jövővel kapcsolatos félelmek ellenére a kutatók a megkérdezettek körében a saját jövőjükkel kapcsolatban pozitív hozzáállást tapasztaltak, mintegy 75 százalékuk úgy vélte, hogy személyes helyzete javulni fog.
Willice Onyango, a The Youth Cafe, egy nairobi székhelyű, közösségfejlesztéssel és társadalmi változásokkal foglalkozó pánafrikai csoport ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a munkalehetőségek hiánya miatt sok afrikai fiatal a vállalkozás felé fordul.
„A fiatalokban megvan ez a motiváció és késztetés, de nem feltétlenül azért, mert hirtelen üzletemberek akarnak lenni” – mondta. „Talán mezőgazdaságot vagy közgazdaságtant tanultak, de nincs munkalehetőség, így saját maguknak kell létrehozni valamit, amiből később megélhetnek.”
„Ahelyett, hogy tehetetlenek maradnának” – tette hozzá – „inkább a saját erejükből emelik fel magukat, de ez persze kihívásokkal jár”.
Onyango azt is elmondta, hogy
Az sem lepte meg, hogy a fiatalok nem túl optimisták mostanában, mivel a kormányok nagyon kevés pénzt és energiát fordítanak a fiatalok fejlesztésére, és nincsen stratégiájuk a társadalmi és gazdasági problémák hosszú távú kezelésére.
Míg az előző felmérés szerint a fiatalok több mint kétharmada helyben akar maradni, most 52 százalékuk külföldre akar költözni a következő három évben – állítja a The Guardian.
Kholood Khair, a Confluence Advisory szudáni tanácsadó cég alapító igazgatója szerint a fiatalok elsősorban azért költöznének külföldre, mivel a támogatásokat nagyon nehéz elnyerni, nem mellesleg Omar al-Bashir diktátor 2019-es megbuktatását követően a fiatalok új vállalkozásokba és projektekbe fogtak, viszont ezek a tavaly novemberi katonai puccs miatt csődbe mentek.
„Ez a kiábrándultság táplálja a külföldre költözés iránti vágyukat” – mondta Khair.
„Sokan a középosztályból azt mondják,hogy nincs sok minden, amibe itthon befektethetnének, ezért inkább külföldre költöznek” – mondta Khair. „Ez azt eredményezi, hogy
a fiatalok tömegesen vándorolnak el Szudánból, ez pedig az ország számára megnehezíti a szükséges politikai és gazdasági egyensúly létrehozását, így ez egy ördögi körforgás.”