Sokatmondó fotó az EP-ben: Magyarországról vitáztak, a padsorok mégis árulkodóak
Tömött padsorok, végeláthatatlan tömeg – valahol biztos, de az Európai Parlament ülésén biztosan nem.
A német feldolgozóipari vállalatok nagy hányada tervezi leépíteni, mérsékelni függőségét kínai beszállítói partnereitől a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézet felmérése alapján.
A csütörtökön publikált tanulmányból kiderül, hogy
„A feldolgozóipari vállalatok 46 százaléka jelentős mennyiségű köztes alapanyagot szerez be Kínából. Közülük majdnem minden második tervezi Kínából származó beszerzéseit csökkenteni” – jelentette ki Lisandra Flach, az ifo gazdaságkutató intézet (ifo Institut - Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e.V.) nemzetközi gazdaságtani központjának vezetője.
A feldolgozóipari vállalatok a kínai függőség leépítésével szeretnék megtenni az első lépést beszerzési forrásaik diverzifikálása felé, ami emellett logisztikai költségeiket és kockázataikat is mérsékelné, valamint
„A német vállalatok törekvéseit hatékonyabb intézkedésekkel kellene támogatnia a német és az európai kereskedelempolitikának” – mondta Flach. Úgy vélte, kívánatos lenne, hogy a német kormány uniós szinten is erőteljesebben szorgalmazza a Mercosur-országokkal kötött kereskedelmi megállapodás gyors ratifikálását, és hogy Németország korszerűsítse a Mexikóval kötött kereskedelmi megállapodást is.
Az Ausztráliával vagy Indiával kötendő megállapodásokról szóló uniós tárgyalásoknak szintén politikai prioritást kell adni – tette hozzá. „Az európai cégek ezáltal jobb hozzáférést kapnának az említett régiók piacaihoz, és beszerzési forrásaikat is bővíteni tudnák” – közölte.
A közvetlen és közvetett hozzáadottérték-kapcsolatokat figyelembe véve Kína fontos, de korántsem domináns szerepet tölt be beszállítóként és felvevőpiacként egyaránt Németország számára – írta Flach az ifo Schnelldienst című folyóiratban megjelent tanulmányában.
„Számos konkrét ipari nyersanyag és ipari termék tekintetében azonban Németország függő viszonyba került Kínától”
– fogalmazott.
„Ha Németország hirtelen felszámolná kínai gazdasági kapcsolatait, azzal konkrét és fontos ellátási láncok szakadnának meg. Ezért kell fokozni az európai szintű diverzifikációs erőfeszítéseket a kritikus árucikkek és nyersanyagok terén” – tette hozzá Andreas Baur, a dokumentum társszerzője. „Az uniós országoknak a lehető legnagyobb egységben kell fellépniük Pekinggel szemben. Ez kulcsfontosságú lesz a Kínával való kereskedelmi kapcsolatok jövője szempontjából” – hangsúlyozta az ifo kutatója.
(MTI)