Hont András az ATV-ben: Ne tagadjuk már el, hogy a 2022-t megelőző tíz évben mérhető reálbér-növekedés volt (VIDEÓ)
Megzavart egy-két fejtegetést a statisztika az ATV péntek esti műsorában.
A növekvő infláció miatt a britek az elmúlt 30 év legnagyobb reáljövedelem-csökkenésével néznek szembe, írja a Wall Street Journal. Az infláció az energia- és élelmiszerárak ugrásszerű növekedésével ma már sokkal magasabb a brit gazdaságban, mint a bérek növekedése.
A brit háztartásoknak az elmúlt három évtized legnagyobb reáljövedelem-csökkenésével kell szembenézniük, mivel az infláció lekörözi a bérnövekedést, ami jól mutatja, hogy a központi bankoknak milyen kihívásokkal kell szembenézniük, amikor megpróbálják megfékezni az árakat, de úgy, hogy a világjárványból való kilábalást nem szeretnék megfojtani.
A Bank of England előrejelzése szerint a bérek növekedésének, az inflációnak, az adóemeléseknek és a juttatások változásának figyelembevétele után a brit átlagjövedelmek idén 2 százalékkal csökkennek, ami a legmeredekebb visszaesés az összehasonlítható adatok 1990-es publikálásának kezdete óta.
Mindez várhatóan visszafogja a szélesebb értelemben vett gazdaságot, éppen akkor, amikor minden motorra szükség lenne ahhoz, hogy kilábaljon a világjárvány okozta visszaesésből.
Eközben Magyarországon az elemzők az idei évre is az inflációt meghaladó reálbér-növekedést várnak, a kérdés csak az, hogy a bérek növekedése mennyire előzi-e majd meg az éves inflációt. Lesz, akinek jobban, és lesz, akinek kevésbé emelkedik a bére, de a remények szerint legalább az infláció mértékét elérik a béremelések, illetve a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. makrogazdasági üzletágvezetője
számolt be az MTI korábban.
(Címlap: MTI/EPA/Vickie Flores)