Ilyen a zöldek energiája: szennyező és drága
Shellenberger az amerikai szénhasználat növekedésének másik okaként a progresszív demokraták ténykedését hozza fel, amely az atomerőművek leállítására irányul. Ha egy atomerőművet bezárnak, akkor az örökre bezár, miközben a szénerőművek megengedhetik maguknak, hogy viszonylag alacsony, például 30-50 százalékos kapacitással működjenek.
A szakíró fel is teszi a kérdést, hogy
ha a progresszívek szerint ők többet törődnek a szegény emberekkel, a dolgozókkal és a klímaváltozással, mint a republikánusok vagy a mérsékelt demokraták, akkor miért támogatnak olyan politikákat, amelyekkel drágává és szennyezővé teszik az energiát?
Földanya klímahíveinek a stratégiai tudatlanság állapotában
A szakértő felveti, úgy tűnik,
a progresszívek energiaárat drágító tevékenyégében nagy szerepet játszhat, hogy nem túl sokat tudnak magáról az energiáról.
Követelésük, miszerint a szövetségi szabályozó intézmények indítsanak vizsgálatokat a magasabb energiaárak miatt, arra utal, hogy alacsonyan szeretnék tartani azokat. De egyben azt is jelentheti: levelük csupán propagandafogás, így majd nem hibáztatják őket az energiaárak emeléséért, hiszen ők látszólag fellépnének a növekvő energiaárak ellen
Shellenberger szerint naivitás lenne azt hinni, hogy Sanders és a többi progresszív nem vette volna észre, hogy a csővezetékek és az infrastruktúra blokkolása, a repesztéses kitermelés elleni küzdelem és a megújuló energiaforrások támogatása drágítja az energiát.
Főklímatanácsadójuk, Bill McKibben legfőbb célja ráadásul ténylegesen az energia drágítása volt. Ő egyébként egyetért azzal a malthusi nézettel, hogy
úl sok ember van a bolygón, és vissza kell fognunk ezt a robbanásszerű, mindent felélő fejlődést. .
A szerző végül kiemeli: ha a megújuló energiaforrások olcsóbbak lennének, mint a hagyományosak, akkor nem lenne szükség a zöldek aktivizmusára.
Michael Shellenberger (1971) amerikai szakíró. Önmagát öko-modernistának nevezi, a modernizáció és a technológiai fejlődés felkarolása mellett érvel, általában az atomenergia és az urbanizáció kombinációján keresztül. Élesen nem ért egyet más környezetvédőkkel a környezeti fenyegetések hatásaival és a kezelésükre irányuló politikákkal kapcsolatban.