A fordulat éve 2024-ben
2025 a vég kezdetének az éve az Orbán-rezsim számára, ahogy az Európai Parlamentben 2024-ben, a magyar uniós elnökség idején már megfogalmazták: „Orbánnak mennie kell!”
A kormány által eredetileg tervezett kamatstop a jelzálog alapú hitelekre vonatkozott, azonban múlt héten ezt az intézkedését kiterjesztette a lakáscélú pénzügyi lízingszerződésekre is.
A kiterjesztés a jelzáloghitelekhez hasonlóan október végi szinten rögzíti a lakáscélú lízingszerződések kamatait, vagyis ebből következik, hogy
A kamatstop bevezetése eddig is már nagyjából félmillió magyar családot érintett, ez a kiterjesztés pedig több ezer családot érint.
A Kormányzati Tájékoztatási Központ szerint a magyar kormány intézkedései (kamatstop, benzinárstop, élelmiszerárstop, rezsicsökkentés fenntartása) szavatolják a magyar családok biztonságát, megélhetését és az európai összehasonlításban nem kiemelkedően magas inflációs rátát.
György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára Facebook-bejegyzésben számolt be a kamatstop kiterjesztéséről.
„A célunk, hogy megvédjük a magyar családokat a külföldről begyűrűző inflációtól” – szögezte le az államtitkár.
„A rezsistop, az élelmiszerárstop és az üzemanyagárstop mellett ezért vezettük be a kamatstopot a lakossági jelzálogfedezetű hitelekre. Az intézkedés keretében 2022 januártól június végéig, azaz fél évig, a korábban felvett kölcsönök kamata nem haladhatja meg a 2021 október végi szintet” – emlékeztetett György László.
„A kamatstopnak köszönhetően havi 16981 forinttal kevesebb törlesztőrészletet kell fizetni egy átlagos, 10 millió forintos változó kamatozású jelzáloghitel után” – emelte ki az államtitkár.
„A Kormány az elmúlt héten a kamatstop kiterjesztéséről is döntést hozott: a jelzálog alapú hitelek mellett a lakáscélú pénzügyi lízingszerződésekre is kiterjesztésre került a kamatstop” – tájékoztatott György László.
Borítókép: MTI/ Kovács Tamás