Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint nagyon hasznos lépés a rovarok megjelenése az élelmiszer-piacon. A bogarak nagy mennyiségű rostot, zsírt és fehérjét tartalmaznak, az állati fehérje előállítás költségei viszont folyamatosan emelkednek, ezért ennek az alternatívának a megjelenése nemcsak egészségügyi, hanem gazdasági szempontból is pozitív.
A szakértők tehát azzal érvelnek, hogy
a rovarevés jót tesz az egészségnek, de a bolygónknak is:
A hústermeléshez képest ugyanis a rovarok felnevelése nagyon alacsony vízigényű. Sőt, tenyésztésük során jóval kevesebb üvegházhatású gáz keletkezik.
Nem elhanyagolható szempont persze, hogy az Európai Bizottságnak figyelembe kellett vennie az újonnan Európába érkezett lakosok igényeit is, hiszen mégsem lehet őket arra kényszeríteni, hogy tiltott forrásokból kelljen beszerezniük a számukra megszokott csemegét.
Az Acheta domesticusra, vagyis a házi tücsökre tehát ezentúl tekinthetünk úgy, mint élelmiszerre, és mint ilyen fagyasztva, szárítva vagy porított formában is értékesíthető
– döntött az Európai Bizottság február 10-én.
Fontos döntés, hiszen az uniós jogszabályok előírása szerint, minden „új élelmiszert” először engedélyezni kell, mielőtt élelmiszer-termékként forgalomba hoznák az EU-ban. Fontos döntés azoknak a cégeknek is, amelyek rovarfehérjével dúsított élelmiszereket gyártanak.
Ez immár a harmadik rovar, amelyet az Európai Bizottság elismer élelmiszerként.
Elsőként, még 2021 júniusában engedélyezte a Bizottság a lisztkukac (Közönséges lisztbogár -Tenebrio molitor) lárvájának élelmiszerként történő elfogadását, majd 2021 novemberében a vándorsáskát is ebbe körbe sorolta. Hasonlóan a házi tücsökhöz, ezeket is lehet fagyasztott, szárított vagy porított formában is árusítani a nagy európai piacon. Ahogy azt kiemelten megállapították:
A rovarok élelmiszerként biztonságosak
Az Európai Bizottság általában magáncégek kérésére adja ki az ilyen tanúsítványokat, miután meghallgatta az egyes rovarfajokat (és egyéb termékeket) élelmiszerbiztonsági szempontból értékelő Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság véleményét.
A lisztféreg lárvák esetében a francia SAS EAP Group cég, a sáskák esetében pedig a holland Fair Insects BV nyújtott be engedélyezésre kérelmet a Bizottsághoz. Az engedélyezést követően a rovarok felkerülnek az EU „új élelmiszerek” listájára, amelyre olyan élelmiszereket gyűjtenek, amelyeket 1997. május 15-e előtt jelentős mértékben nem fogyasztottak az EU-polgárai.