Mihálovics Zoltán politológus a Makronómnak
politológus a MakronómnakA baloldali professzor szerint a hazai kkv-szektor jelentős lemaradásban van
Bod Péter Ákosnak, közgazdásznak, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnökének (1991-1994) 2019. szeptember 30-án jelent meg egy írása a növekedés.hu oldalán, amelyben többek között arról írt, hogy a magyar kkv-szektor jelentős innovációs, valamint termelékenységi lemaradásban van.
Szerinte nemzetközileg sikeres magyar vállalkozás nem igen található,
hiszen versenyképességben és nyereség tekintetében nem állnak jól a magyar kis-és közepes vállalkozások.
Azt Bod Péter Ákos is elismeri, hogy számos program irányult a szektor támogatására az elmúlt 12 évben (kisvállalkozásfejlesztés, beszállítói programok, kedvezményes hitelezés), de szerint ezek nem vezettek eredményre, hiszen úgy látja, hogy a V4 országokhoz képest mérve is jelentős a lemaradásunk.
Viszont, amikor ezt alá kellene támasztani nemzetközi összevetésben, akkor már csupán a legáltalánosabb statisztikákat veszi elő, részletes elemzésbe nem bocsátkozik, ennek hiányában pedig egy torz képet kaphatunk a magyar kkv-szektorról. Mikor pedig arra a következtetésre jut, hogy a magyar adatok még így sem térnek el jelentősen a európai uniós adatoktól, akkor egyből a vizsgált országok eltérő gazdasági és társadalmi szerkezetére hivatkozik.
Azt elismeri, hogy a kisvállalati és a középvállalati kategóriákat tekintve már nincsenek nagy különbségek az átlagos hazai céghatékonyság tekintetében a nagyobb cégekkel szemben. Ugyanitt pedig
az egyszemélyes vállalkozóként regisztráltakat ál-vállalkozóknak tekinti a cégek kényelmi szempontjaira hivatkozva.
Ezután pedig, hogy elismerte a kis termelékenységi különbséget a középvállalati körben a nagyobb cégekhez képest, azzal folytatja, hogy ezeknek a vállalatoknak viszont az innovációs teljesítménye nem megfelelő.
Bod Péter Ákos azonban nem elsőízben kritizálta a regnáló kormánypártokat. Korábban, 2019. augusztus 9-én a 168 órának adott interjút, amelyben azt állította, hogy a hazai kkv-k nem tudnak fejlődni, továbbá megkérdőjelezte a keleti nyitás sikerességét, ezentúl pedig az interjúból az is kiderült, hogy Magyarországot a keleti nyitás miatt egy kelet felé elkötelezett országnak állítja be, holott hazánk kapcsolatai – mind gazdasági, mind politikai értelemben – a nyugati országokkal (USA, Nyugat-Európa) nem rosszabbak, mint az oroszokkal, a kínaiakkal valamint a távol-keleti országokkal létesített kapcsolatok. Ezt mutatja például az is, hogy hazánk legfőbb kereskedelmi partnere továbbra is Németország.