„Az Egyesült Államokban az elmúlt hónapokban a közbeszédben egyre hangsúlyosabban jelenik meg
a magasabb infláció okaival kapcsolatban, hogy a cégek a piaci erejük miatt is tudnak ilyen mértékben árakat emelni.
A Bloomberg hosszabb cikkben járt utána annak, hogy a globális tengeri szállítmányozási piacon mennyire állhat a drágulás fennmaradása mögött a tengeri szállítmányozók versenyellenes magatartása” – írja a lap, hozzátéve, hogy Nicholas Sly, a Kansas City Fed közgazdásza szerint a szállítási költségek növekedése hosszasan elhúzódva, akár a dráguláshoz képest 12-18 hónapig van hatással a globális inflációra. Sly szerint a szállítási díjak 15 százalékos növekedése egy év után a maginfláció 0,1 százalékpontos emelkedését eredményezi átlagosan.
Megítélésünk szerint jól illusztrálja mindez azt, hogy az elmúlt évtizedekben koncentrálttá váló számos amerikai szektor, kihasználva a jelenlegi válsághelyzetet és saját árazási erejét, milyen mértékben okozhatja közvetlenül is az infláció emelkedését. Nem véletlen, hogy egyre több közgazdász véli úgy, hogy nem is a Fednek és a jegybankoknak kellene fellépniük az infláció ellen.
, hogy nem is a Fednek és a jegybankoknak kellene fellépniük az infláció ellen.„A magasabb díjak a kisebb cégek számára igazán kellemetlenek, amelyek nem tudják kigazdálkodni a többletköltségeket, és nincs olyan alkuerejük, hogy ellenálljanak, ha a nagy szállítmányozók árat akarnak emelni.
A kisebb cégek szállítmányait gyakran hátrébb sorolják, sőt néha egyenesen törlik,
adott esetben a szerződéses kötelezettségeket figyelmen kívül hagyva. Eközben az ágazat 2021-ben 150 milliárd dollárra becsült nyereséget ért el, pedig a megelőző 10 évben alig tudtak profitot termelni és gyakran veszteségesen működtek” – írja a lap.
Vannak, akik fantasztikusan jól járnak az áruszállítási káosszal, teszik hozzá, példaként említve, hogy eredményét megtöbbszörözve 35 százalékos profitrátát ért el a világ legnagyobb konténerhajós cége, a dániai alapítású Maersk, de mások sem panaszkodhatnak az ágazatban.
Óriási káoszt teremtettek, hogy óriásit kaszáljanak: ezért nem lesz hamar vége a szállítmányozási válságnak – szólt cikkünk címe, amelyben rámutattunk, hogyan hoznak létre mesterségesen szűk keresztmetszeteket a szállítási cégek az extraprofit érdekében, hogy végre komoly profitot érjenek el a járvány előtti szintekhez képest.
címe, amelyben rámutattunk, hogyan hoznak létre mesterségesen szűk keresztmetszeteket a szállítási cégek az extraprofit érdekében, hogy végre komoly profitot érjenek el a járvány előtti szintekhez képest.„Az utóbbi időben egyre többször fordult elő, hogy a tengeri szállítmányozóktól függő cégek, gazdasági érdekképviseletek azzal gyanúsították meg a szállítmányozókat, hogy direkt korlátozzák a versenyt. Legutóbb a Brit Nemzetközi Teherszállítási Szövetség követelte a brit kormánytól, hogy vizsgálja meg a globális konténerszállítási piac koncentrációját. A szövetség szerint mindössze tíz, ázsiai és európai székhelyű hajózási társaság, többek között a Maersk, az MSC, a francia CMA CGM SA és a kínai Cosco Shipping Holdings Co. bonyolítja le az áruk tengeri szállításának közel 85 százalékát, miközben huszonöt évvel ezelőtt a húsz legnagyobb vállalatnál csak a globális kapacitás fele koncentrálódott.
Bár ezek a cégek hivatalosan versenytársak, kilenc közülük úgynevezett hajómegosztási megállapodások keretében működik, amin keresztül összehangolják a menetrendeket és megosztják a hajóteret”
– idézi a lapot a G7.