Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból!
A miniszterelnök inflációról, a magyar uniós elnökség eredményeiről, a gazdaságról, valamint a fantasztikusnak ígérkező 2025-ös évről is beszélt. Összefoglalónk.
Jövőre már enyhülnek a koronavírus-járvány, a beszállítói hálózatokban támadt felfordulás és a munkaerőhiány miatt egyidejűleg kialakult bizonytalanságok, és ennek nyomán stabil növekedési szakasz kezdődhet a világgazdaságban – áll a Moody's Investors Service hétfőn Londonban ismertetett átfogó globális előrejelzésében.
A nemzetközi hitelminősítő a 19 oldalas tanulmányban közölte: várakozása szerint a húsz legnagyobb fejlett és feltörekvő globális gazdasági erőcentrum (G20) összesített hazai összterméke (GDP) a tavalyi 3,2 százalékos visszaesés után az idén átlagosan 5,8 százalékkal, 2022-ben 4,4 százalékkal, 2023-ban 3,2 százalékkal növekszik.
A Moody's a leggyorsabb növekedést a G20-csoport legnagyobb feltörekvő gazdaságaiban valószínűsíti.
A hitelminősítő ebben az országcsoportban az idén átlagosan 7,3, jövőre 4,8, 2023-ban 4,5 százalékos növekedéssel számol. Prognózisa szerint Kínában az idén 8, 2022-ben 5,3, 2023-ban 5,1 százalékkal, Indiában ugyanebben a három évben 9,6, 7, illetve 5,5 százalékkal bővül a hazai össztermék reálértéken számolva.
A cég a G20 fejlett ipari gazdaságaiban átlagosan 4,9, 4,2, illetve 2,4 százalékos, e csoporton belül az Egyesült Államokban 5,4, 4,4, illetve 2,8 százalékos, az euróövezetben 5,2, 4,5 és 2,1 százalékos GDP-növekedéssel számol a 2021-2023-as időszakban.
A Moody's hangsúlyozza: ezek az előrejelzések arra a várakozására alapulnak, hogy az idei kilábalás meginduló, megakadó majd ismét nekilóduló jellege után a világgazdaság jövőre simább és tartósabb növekedési pályára áll át, de ez a növekedés várhatóan többsebességű lesz: egyes gazdaságok a többieknél hamarabb térnek vissza potenciális növekedési ütemükre.
A kilábalás 2023-ban tovább konszolidálódik, és ezután a trendet meghaladó jelenlegi ütemek a hosszú távú, stabil trendnövekedésre lassulnak vissza – áll a Moody's hétfői átfogó előrejelzésében.
A hitelminősítő hangsúlyozza ugyanakkor, hogy 2023-ban is elképzelhető felfelé mutató növekedési meglepetés, abban az esetben, ha önmagát erősítő, szinkronizált kilábalási folyamat kezdődik a világgazdaságban.
Más nagy londoni házak az európai feltörekvő térségre is derűlátó előrejelzéseket közöltek az utóbbi időszakban.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) Londonban ismertetett minapi őszi előrejelzésében azt valószínűsítette, hogy az európai feltörekvő térség gazdaságai, köztük
Az EBRD az eddigi előrejelzésében szereplő 4,2 százalékról 5,5 százalékra javította a működési területéhez tartozó 37 ország idei átlagos GDP-növekedésére szóló prognózisát.
A bank a magyar gazdaságban a tavalyi 5 százalékos visszaesés után az idén 7,7 százalékos növekedést vár, 2,2 százalékponttal gyorsabbat az előző, júniusi prognózisában valószínűsített ütemnél. Az EBRD jövőre 4,8 százalékos magyarországi GDP-bővülésre számít.
A közép-európai és a balti EU-térség egészében a bank 2021-re átlagosan 5,2, 2022-re 4,7 százalékos GDP-növekedést valószínűsít, 0,4, illetve 0,1 százalékponttal gyorsabbat, mint a júniusi előrejelzésben.
(MTI)