Életbevágó kérdéssé válhat a chipek ellátási láncának működése
A Quad, azaz a négyoldalú biztonsági párbeszéd egy informális stratégiai fórum az Egyesült Államok, Japán, Ausztrália és India részvételével. A tagok nagyjából rendszeresen tartanak csúcstalálkozókat, katonai gyakorlatokat és folyamatos közöttük az információcsere, ezért ázsiai NATO néven is emlegetik az összefogást.
A szeptember 24-re tervezett washingtoni Quad-csúcstalálkozót megelőzően a négy állam vezetői bejelentették, hogy a félvezetők hozzáférhetősége érdekében is együttműködnek. Közben a Nikkei Asia című lapban közzétettek egy jelentést, mely szerint ezek a nemzetek megerősíthetik
a nemzeti érdekeik szempontjából kiemelten fontos hardverek, szoftverek és szolgáltatások rugalmas, megbízható és biztonságos technológiai ellátási láncait.
Chipek nélkül búcsút mondhatunk a digitalizációnak és a technikai fejlődésnek
Laikusként talán nem is gondolnánk, hogy mennyire fontos szerepe van a mai világunk működésében a félvezetőknek. Pedig ezek az anyagok alkotják termékek milliárdjainak „szívét”, az okostelefonoktól kezdve, az adatközpontokon, számítógépeken, okos eszközökön, járműveken, háztartási készülékeken vagy életmentő gyógyászati eszközökön át, egészen a bankautomatákig.
A félvezető chipek szilíciumból készülnek, mert ez az anyag rendkívül jól vezeti az áramot. Emellett szintén félvezető anyagokból épül fel minden aktív alkatrész, integrált áramkör, mikrochip, tranzisztor és elektronikus érzékelő. Ezek pedig olyan, ma már nélkülözhetetlen kulcsfontosságú funkciókat tesznek lehetővé, mint például a műveletek vezérlése, az adatfeldolgozás és tárolás, az érzékelés és a vezeték nélküli kapcsolatok.
Ezek a chipek tehát nélkülözhetetlen részét képezik minden mai feltörekvő technológiának, legyen szó akár a mesterséges intelligenciáról, a kvantumszámításról, a blokklánc-alkalmazásokról, az 5G technológiáról, a dolgok internetjéről (IoT), a drónokról, a robotokról vagy különböző viselhető technikai eszközökről. A félvezető chipek ráadásul olcsó alkatrésznek számítanak, így a modern technológia és számítástechnika alapkövei.
Tavaly a víruson kívül a chiphiány is sújtotta a gazdaságokat