Bár hangzatos intézkedéscsomagot vezetett be a szlovák kormány tavaly a vállalkozók bürokratikus terheinek a csökkentésére, a járvány miatt növekedett a vállalkozók papírozásra szánt ideje, elsősorban a járvány miatt. A bürokráciaellenes csomag, Richard Sulík gazdasági miniszter tevékenységét dicséri, két csomagban is sikerült több száz apró intézkedést bevezetni a terhek könnyítésére.
Kétségtelen, hogy a „Vállalkozói kilócskáknak” elnevezett program csökkentette a terheket, bár a kis- és középvállalkozások figyelmeztetnek, hogy a terhek nem igazán csökkentek. Legalább is nem érzik, és a kutatások is nekik adnak igazat. Szlovákiában egy úgynevezett bürokratikus index alapján mérik a vállalkozók terheit.
Az indexet egy gazdasági elemzőintézet, az INESS alkotta meg 2016-ban, és a projekthez csatlakozott 2017-ben Csehország és Bulgária, majd hasonlóan alkalmazni kezdték Ukrajnában és Litvániában, illetve Spanyolországban.
Az index kialakításánál egy modellcéget alkotnak, amely lakatos munkákat végez, 4 alkalmazottja van, ÁFA-fizető, az éves forgalma 300 ezer euró és 15 ezer eurónyi hasznot termel. Nem kereskedik az EU tagországain kívül, vegyipari és elektronikai hulladékot termel, van egy szállítójárműve saját sofőrrel, saját épületeiben végzi a munkáját. Ennek a vállalatnak meghatározzák a bürokratikus terheit, és azt kifejezik munkaórában.
Az így meghatározott,
Az év folyamán a bürokráciaellenes csomag kétségtelen csökkentette a terheket, mintegy 11 órával, viszont a járványellenes intézkedések azt 18 órával növelték.
A legnagyobb csökkenést a gépjárművek működtetésénél, illetve az étkezési jegyek egyszerűsítésénél érték el. Az új javaslatcsomagnak a jövőben lehet pozitív hatása, mivel bevezették a regulációs féket, ami annyit jelent, hogy az új szabályzók bevezetésénél az előterjesztőnek legalább annyi, de ha lehet, kétszer annyi bürokratikus terhet le kell vennie a vállalkozókról, mint amennyit az új szabályzó okoz.
A szlovákiai vállalkozók attól is sokat remélnek, hogy betartja a Heger kormány azt az ígéretét, miszerint
A gyakorlat viszont azt mutatja, hogy a fenti alapelveket nem lesz egyszerű betartani.
Csehországban a hasonló metodikával elkészített bürokratikus index a 2019-es évre 223 órát mutat, ami néggyel kevesebb, mint az azt megelőző évben.
A többi országból egyelőre 2019-es adat van meg, Litvániában akkor az indexet 271 órára mérték, Spanyolországban 369 órára, illetve Olaszországban 312 órára.
(Fotó: MTVA: Oláh Tibor)