Kimondta a vezető politikus: Új stratégia kell annak érdekében, hogy az USA-EU-Kína háromszögben ne az EU legyen a vesztes
A politikus szerint az EU és Magyarország érdekeivel is ellentétes lenne egy gazdasági hidegháború.
A Global Times kínai lap szerint Kína globális együttműködések iránti nyitottságát bizonyítja a BeiDou navigációs műholdrendszer széleskörű terjedése a világban. Tavaly júliusban jelentették be a BDS-3 globális navigációs rendszer üzembehelyezését, melyet azóta már a világ országainak és régióinak több mint felében alkalmaznak. Kína pedig folyamatosan együttműködik minden lehetséges partnerrel és országgal annak érdekében, hogy elősegítse a navigációs műholdrendszerek (BDS) építését és a BDS ipar fejlesztését.
Az első fontos kínai BDS eseményen mutatták be a hazai navigációs alkalmazást
Szeptember közepén a BDS-alkalmazások első nemzetközi csúcstalálkozóján mutatták be kínai vállalatok a BeiDou nevű hazai fejlesztésű navigációs műholdrendszert. Az innováció alapötletét az amerikai fejlesztésű GPS rendszer adta, melyhez a BeiDou gyorsan felzárkózott, ma már jóval pontosabb annál.
Ahogy azt Csen Gucang, a Kínai Műholdas Navigációs Hivatal igazgatóhelyettese a China Daily újságírójának elmondta,
A nagy pontosságnak köszönhető, hogy már 10 Boeing 737-800 típusú repülőben is megtalálható a rendszer, amely elveszett turisták megtalálásában és vészhelyzetek kezelésében is nagy segítséget jelent a kelet-kínai Jiangxi tartományban.
A BeiDou tudása már meghaladja a GPS képességeit
A BeiDou tervezése még 1980-ban kezdődött meg, alig hét évvel az amerikai GPS elindítása után, és 2000-ben indult el a projekt megvalósítása. A több mint két évtizedes BDS-3 konstellációs hálózat mára 55 műholdból áll, amelyeket három különböző pályamagasságra telepítettek. Xiang Ligang független távközlési elemző kiemelte a Global Times cikkében, hogy a BeiDou rendszer kétirányú kommunikációt biztosít, azaz nem csak a földi eszközök tudnak adatokat fogadni, mint a GPS esetében, hanem a műholdak is fogják azokat a jeleket, amiket az eszközök feléjük sugároznak.
Ligang szerint
Az elemző ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy ennek a sikernek a geopolitikai feszültségek állhatják útját, mivel számítani lehet arra, hogy egyes tengerentúli országok megpróbálják kizárni a BeiDout a piacról, éppen úgy, ahogyan azt a kínai Huawei céggel tették.
(Borítókép: flickr/Yu Chuan Shan)