Kína vajon az egykor amerikai kézen lévő bagrami légibázis elfoglalását tervezi?
Kína azt fontolgatja, hogy katonai személyzetet és gazdaságfejlesztési tisztviselőket küld a bagrami repülőtérre, amely sokak szerint a 20 éve tartó afganisztáni amerikai katonai jelenlét legjelentősebb szimbóluma – állítja a U.S News hírportál.
A kínai hadsereg jelenleg megvalósíthatósági tanulmányt készít arról, hogy milyen hatással lenne, ha az elkövetkező években az Egy övezet, egy út kezdeményezés néven ismert külgazdasági beruházási programjában résztvevő munkásokat, katonákat és egyéb személyzetet küldene Bagramba – derül ki egy, a U.S Newsnak eljuttatott tanulmányból. A tanulmányt a nevük elhallgatását kérő kínai katonai tisztviselők küldték a hírportál állítása szerint.
Peking nem csupán áruszállítást, hanem egy akár két év múlva esedékes potenciális bázis telepítését készíti elő
– állítja a forrás. Ez a bázis a tálibok uralmának megszilárdulása után személyzetet és ellátmányt küldene a kabuli kormány megrendelésére – folytatja a tanulmány bemutatását a hírportál.
A Kínai Külügyminisztérium szóvivője részletes cáfolatot adott ki a Kabultól nagyjából egy órányira fekvő katonai repülőtér közelgő átvételére vonatkozó híresztelésekkel kapcsolatban.
„Mindenkinek azt tudom mondani, hogy ez egy teljesen hamis információ” – utasította vissza Wang Wenbin külügyminisztériumi szóvivő, hogy katonákat küldenének a térségbe. Kína egyébként a múltban többször is tagadta, hogy a határain kívül katonákat vetett volna be – mutat rá a hírportál.
A repteret egyébként a szovjetek építették saját afganisztáni megszállásuk idején, és az ottani amerikai katonai jelenlét csúcspontján a legforgalmasabb volt a világon.
Az új bázissal Kína pusztító csapást mérne az Egyesült Államokra
A regionális befolyásának kiterjesztésén túl Peking bagrami terve, ha megvalósul, pusztító csapást mérne az Egyesült Államok imázsára is. Az USA egyre inkább Kínát tekinti a legégetőbb és legnagyobb kihívást jelentő globális fenyegetésnek – véli az amerikai hírportál.
„Korábbi tapasztalatok alapján a kínaiak bizonyára alig várják, hogy rátegyék a kezüket bármire, amit az USA a bázison hagyott” – figyelmeztetett Yun Sun, a Stimson Center agytröszt Kína-programjának igazgatója.
Peking már nyíltan felismerte Bagram geostratégiai jelentőségét