Kiemelte: csak Svédországban, Lengyelországban és Romániában állt helyre a gazdaság teljesítménye még Magyarország mellett, így ebben az „éllovasok” között van az ország.
A gyors regenerálódási képesség a gazdasági szerkezetre vezethető vissza, azok a gyárak,
amelyek tavaly a második negyedévben leálltak, idén teljes erővel termeltek, kinyitottak a vendéglátóhelyek, sokan jártak étterembe, erős visszapattanás volt a fogyasztásban, az építőipar, a kiskereskedelem és a szolgáltatóipar is erős volt – magyarázta Nagy Márton. Az építőiparban jelentős fordulat következett be az év elejei rossz teljesítmény után – tette hozzá.
A munkanélküliségi ráta a járvány idején alig emelkedett és újra alacsony szinten van, a foglalkoztatás mértéke magasabb, mint a válság előtt, a bérek növekednek, tehát a vállalkozások kevésbé sérültek, egészséges vállalkozói szektor segít a helyreállában – összegezte Nagy Márton.
A miniszterelnöki főtanácsadó szerint nagy biztonsággal mondható, hogy éves szinten meglesz az 5,5 százalékos GDP-bővülés, amelyhez a kormány többféle intézkedést is kötött. Azt is hozzáfűzte, hogy a növekedés mértéke a jelek szerint akár 7 százalék körül is lehet.
A kockázatokról beszélve elmondta, hogy gazdaságilag kisebb lehet a hatása egy újabb járványhullámnak az eddigiekhez képest,
ha lesznek is korlátozások, azok kisebb mértékűek lehetnek, mint az első három hullám idején. Izraelben, ahol a delta variáns jelenléte erőteljesebb, sincsenek már olyan komoly korlátozások, mint korábban – hozta fel példaként.
(MTI, fotó: Ficsor Márton/Mandiner)