Tisztaságra van szükség a vasúton is
Mivel a koronavírus rendkívül gyorsan és eredményesen képes terjedni, elkerülhetetlen volt, hogy a vasúti közlekedés szereplői is kiemelt figyelmet fordítsanak a tisztaságra és fertőtlenítésre, hiszen csak így tudják garantálni a biztonságos környezetet az utasok számára. Míg sok vasúttársaság csúcstechnológiával felszerelt takarító személyzetet állított hadba, mások szigorú fertőtlenítési szabályokat vezettek be vagy érintés nélküli rendszereket helyeztek üzembe, addig a rotterdami központi pályaudvar nemrégiben takarító robotokat telepített, hogy ezzel segítse a takarító személyzet munkáját.
Az utópisztikus tisztító szerkezeteket a Brain Corp, a világ legnagyobb autonóm mobil robotflottáját működtető vállalat, üzemelteti. A személyzet tanítja meg azokat a takarítási útvonalakat, amelyeket később a robotok akár egyedül is képesek bejárni, és minden szükséges feladatot ellátnak, hogy az állomás területei kifogástalanul tiszták és higiénikusak legyenek. Az ötletet nem tekinthetjük egyedinek, hiszen egy felmérés szerint a mobil, takarításra alkalmas robotok értékesítése szárnyal, és a megkérdezett szakemberek 73 százaléka vélte úgy, hogy a robotika kulcsfontosságú lesz ezen a területen is a jövőben.
Tanulékony szerkezet
Michel Spruijt, a Brain Corp európai igazgatója elmondta, hogy együttműködnek a legnagyobb takarító- és tisztítógép gyártókkal annak érdekében, hogy a hagyományos szerkezeteket mobil robotokká alakítsák. Szerinte ideális esetben ezek a gépek kettős felhasználásúak, vagyis kézi üzemmódban, emberi erőforrás bevonásával, a szokásos módon is használhatóak, de amennyiben szükség van rá, önállóan is alkalmasak a munkavégzésre. Ezt az extra funkciót úgy tudják elérni, hogy a hagyományos takarító berendezésbe érzékelőket és egy „agyat” építenek.
Ez a bizonyos „agy” a cég által fejlesztett BrainOS szoftver, mely lehetővé teszi, hogy a robot új ismeretekre tegyen szert. Képessé válik ugyanis arra, hogy térképszerűen elmentse a korábbi tevékenységeit és a területet, ahol azt végezte. Így elég lehet csak megmutatni a feladatot a robotnak, és az gombnyomásra bármikor újra végrehajtja a takarítási rutint. Spruijt szerint vállalatuknak kifejezetten célja volt, hogy egyszerű tanulási mechanizmussal működjenek a berendezések, és ezáltal könnyen kezelhetőek legyenek a személyzet számára.