Az elmúlt napokban két sokkhatás is érte a kriptopénzek piacait. A történet azzal kezdődött, hogy Elon Musk, a Tesla vezére május 13-án Twitteren (hol máshol?) bejelentte, hogy korábbi elköteleződésükkel ellentétben mégsem lehet majd Bitcoinnal fizetni a Tesla-autókért. Az üzletember a döntést azzal indokolta, hogy a Bitcoin-bányászathoz rengeteg energiát használnak fel az erre a célra kialakított számítógépek – s ezen energia jelentős része fosszilis, nem megújuló forrásokból származik. Azaz egyszerűen mondva Musk ráébredhetett, hogy
talán nem veszi ki magát túl jól, ha a többek közt környezetvédelmi szempontokkal marketingelt elektromos autókért egy elképesztően környezetszennyező módon is lehet fizetni.
Mindez azután történt, hogy februárban még azzal voltak tele a híradások, hogy a Tesla 1,5 milliárd dollár értékű Bitcoint vásárolt. A mostani bejelentés ennek kapcsán arra is kitért, hogy ebből egészen addig nem terveznek eladni, amíg fenntarthatóbb nem lesz a kriptopénz bányászata.
A bejelentésre a kriptopiac drámaian reagált: a tweetet követő néhány napban 21 százalékot zuhant a Bitcoin árfolyama, de a többi kriptopénz is hasonló utat járt be. Ezen az sem segített, hogy Musk még aznap este egy rövid bejegyzésben úgy fogalmazott, „erősen hisz a kriptóban”, s csupán az nem tetszik neki, hogy ez a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásának növekedését eredményezheti.
A kutyás mémcoin lett Musk új kedvence
A Tesla-mogul az utóbbi időben nem csupán a Bitcoin, hanem az internetes kutyás mémről elnevezett Dogecoin kapcsán is gyakran megnyilvánul. A világsajtót az utóbbi időben az a Saturday Night Live-ban tett kijelentése járta be, melyben a hustle-ként (kb. tülekedés, sietség) utalt a mémpénzre. Ez aztán komoly eladási hullámot gerjesztett a Dogecoinnál, holott a jelek szerint Musk még mindig emellett teszi le leginkább a kriptogarast. Május 10-én például egy tweetjében bejelentette, hogy 2022-ben Doge-1 néven indít el egy műholdat a SpaceX, amiért kizárólag Dogecoinnal fizetnek majd. Mindemellé az alábbi zenei csodát ajánlotta a követői figyelmébe:
Egy nappal ezután arról indított egy szavazást Twitteren, hogy el kéne-e fogadnia a Teslának a Dogecoint fizetőeszközként. (A majdnem négymillió szavazó 78 százaléka szerint el.) A Bitcoin-piac bedöntése utáni napon Musk pedig már arról is posztolt, hogy egy
„potenciálisan ígéretes” közös munkába kezdett a Dogecoin fejlesztőivel.
A Tesla-mogul az utóbbi időben nem csupán a Bitcoin, hanem az internetes kutyás mémről elnevezett Dogecoin kapcsán is gyakran megnyilvánul. A világsajtót az utóbbi időben az a Saturday Night Live-ban tett kijelentése járta be, melyben a -ként (kb. tülekedés, sietség) utalt a mémpénzre. Ez aztán komoly eladási hullámot gerjesztett a Dogecoinnál, holott a jelek szerint Musk még mindig emellett teszi le leginkább a kriptogarast. Május 10-én például egy tweetjében bejelentette, hogy 2022-ben Doge-1 néven indít el egy műholdat a SpaceX, amiért kizárólag Dogecoinnal fizetnek majd. Mindemellé az alábbi zenei csodát ajánlotta a követői figyelmébe:
Egy nappal ezután arról indított egy szavazást Twitteren, hogy el kéne-e fogadnia a Teslának a Dogecoint fizetőeszközként. (A majdnem négymillió szavazó 78 százaléka szerint el.) A Bitcoin-piac bedöntése utáni napon Musk pedig már arról is posztolt, hogy egy közös munkába kezdett a Dogecoin fejlesztőivel.Azt persze az utóbbi években már megszokhattuk, hogy a milliárdos különc posztjait a fél világ figyeli a nap minden percében, így azok alkalomadtán ide-oda tudják rángatni lényegében bárminek az árfolyamát.
A mostani kriptozuhanásért viszont kivételesen nem egyszemélyben Musk okolható.