Rég nem látott zuhanás indult el a népszerű kripto-fizetőeszközök körében. Az esés mögött Kína és Elon Musk bejelentései állhatnak. Ez már vajon a sokat emlegetett Bitcoin-lufi kidurranása? A Makronóm cikke.
Az elmúlt napokban két sokkhatás is érte a kriptopénzek piacait. A történet azzal kezdődött, hogy Elon Musk, a Tesla vezére május 13-án Twitteren (hol máshol?) bejelentte, hogy korábbi elköteleződésükkel ellentétben mégsem lehet majd Bitcoinnal fizetni a Tesla-autókért. Az üzletember a döntést azzal indokolta, hogy a Bitcoin-bányászathoz rengeteg energiát használnak fel az erre a célra kialakított számítógépek – s ezen energia jelentős része fosszilis, nem megújuló forrásokból származik. Azaz egyszerűen mondva Musk ráébredhetett, hogy
Mindez azután történt, hogy februárban még azzal voltak tele a híradások, hogy a Tesla 1,5 milliárd dollár értékű Bitcoint vásárolt. A mostani bejelentés ennek kapcsán arra is kitért, hogy ebből egészen addig nem terveznek eladni, amíg fenntarthatóbb nem lesz a kriptopénz bányászata.
A bejelentésre a kriptopiac drámaian reagált: a tweetet követő néhány napban 21 százalékot zuhant a Bitcoin árfolyama, de a többi kriptopénz is hasonló utat járt be. Ezen az sem segített, hogy Musk még aznap este egy rövid bejegyzésben úgy fogalmazott, „erősen hisz a kriptóban”, s csupán az nem tetszik neki, hogy ez a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásának növekedését eredményezheti.
A kutyás mémcoin lett Musk új kedvence
A Tesla-mogul az utóbbi időben nem csupán a Bitcoin, hanem az internetes kutyás mémről elnevezett Dogecoin kapcsán is gyakran megnyilvánul. A világsajtót az utóbbi időben az a Saturday Night Live-ban tett kijelentése járta be, melyben a hustle-ként (kb. tülekedés, sietség) utalt a mémpénzre. Ez aztán komoly eladási hullámot gerjesztett a Dogecoinnál, holott a jelek szerint Musk még mindig emellett teszi le leginkább a kriptogarast. Május 10-én például egy tweetjében bejelentette, hogy 2022-ben Doge-1 néven indít el egy műholdat a SpaceX, amiért kizárólag Dogecoinnal fizetnek majd. Mindemellé az alábbi zenei csodát ajánlotta a követői figyelmébe:
Azt persze az utóbbi években már megszokhattuk, hogy a milliárdos különc posztjait a fél világ figyeli a nap minden percében, így azok alkalomadtán ide-oda tudják rángatni lényegében bárminek az árfolyamát.
Jönnek a kínaiak!
A másik, kriptoszempontból negatív hír tegnap a Csendes-óceán másik oldaláról érkezett. A Reuters tudósítása szerint ugyanis
a befektetőket pedig a spekulatív kriptokereskedelemre figyelmeztették. Mindez persze nem volt előzmény nélküli: Kína már 2017-ben bezáratta az akkor működő kriptotőzsdéit, a kínai központi bank 2019-ben pedig azt lengette be, hogy a külföldi kriptotőzsdékhez való hozzáférést is blokkolhatják majd.
Ez a hír csak olaj volt a Musk által belobbantott tűzre: rég nem látott eladási hullám indult be gyakorlatilag az összes kriptovaluta kereskedésében, minek hatására hatalmasat estek az egyes eszközök. A Bitcoin árfolyama például 32 500 dollár alá is benézett tegnap kora délután, holott bő egy hónapja még 63 ezer dolláros árfolyamon jegyezték. A Bitcoin a napi árfolyamesése nagyságrendileg 20 százalékos volt. Ez még a visszafogottabb visszaesések közé tartozik, hiszen az Ethereum egy nap alatt 30, míg például a Dogecoin több mint 40 százalékot vesztett az értékéből.
A tegnapi piaci sokk olyan hatalmas volt, hogy azzal sokszor a legnépszerűbb kriptokereskedésre használt platformok sem tudtak megbírkózni. A hírek szerint többek közt időről időre leáltt a Coinbase és a Revolut erre szolgáló felülete, de a Binance szerverei is küszködtek a megugró terheléssel.
A negatívumok idővel elérték azokat a cégeket is, melyek valamilyen módon kötődnek a kriptopiacokhoz. Így például a Tesla-papírok több mint 4 százalékot estek, de a Coinbase részvényei is megérezték a hullámokat.
A helyzet aztán a nap végére valamennyire normalizálódott, bár a kriptoárfolyamok csütörtök kora hajnalban ismét egy nagyobbat zuhantak. Jelenleg már valamennyire konszolidálódni látszik a helyzet, ugyanakkor nagy visszapattanásnak egyelőre semmi jele. Ez alátámasztja Mike Novogratz amerikai pénzügyi szakértő tegnapi előrejelzését, mely szerint a tegnapi esés „valóban kapitulációnak tűnik”. Az elemző a CNBC csatornának azt mondta, szerinte „nem fog azonnal visszapattanni a jegyzés... konszolidálódni fog”.
(Címlap: saját szerkesztés, Elon Musk: MTI/AP/DPA/Christophe Gateau, Ji Kang kínai jegybankelnök: MTI/EPA/Hou Hvi Jung)