A mikrotűs tapaszok a legtöbb esetben úgy néznek ki, mint egy sebtapasz, csak az alján apró, éles, gyógyszerekkel töltött „mikrotűk” találhatóak. Különlegessége, hogy az egész eszköz főként természetes anyagokból készül, így a tűk ártalmatlanul fel tudnak szívódni a testben, miután kiengedték a szükséges gyógyanyagokat.
Amikor a tapaszt a beteg testéhez nyomják, akkor a mikrotűk behatolnak a bőr külső rétegébe és nem érik el az alatta lévő idegeket. A tűk ezután feloldódnak és a gyógyszert a bőrsejtek közötti folyadékba engedik, ahonnan az a véráramba tud jutni.
Ezt a megoldást legfőképpen a potenciálisan halálos bőrfertőzések lokalizált kezelésére tudják használni. Ilyen esetekben nem szoktak helyi injekciót adni, mivel az nem hatol be megfelelően a bőrbe, illetve szájon át sem adnak be gyógyszert, mert az sem szívódik fel a bélben az elvárt mértékben, illetve nem kívánt mellékhatásokhoz is vezethet.
Ezeket szem előtt tartva a kutatók kifejlesztettek egy kísérleti mikrotűs tapaszt, amelyet a bőrfertőzés helyén helyeznek a bőrre és a tűkön keresztül az antibiotikumot közvetlenül a bőrbe juttatják. Mivel a gyógyszer egyenesen a fertőzéshez jut, alacsonyabb dózisra van szükség, mintha injekció formájában a teljes test véráramába kerülne az antibiotikum, és így a mellékhatások mértékét is minimalizálni tudják.
Laboratóriumi vizsgálatok során kísérleti malacokon és embereken tesztelték a tapasz hatékonyságát, és az eredmények bíztatóak, a tapasz felhelyezése után jelentősen csökkentek a fertőzés baktériumai.
Ha ez az innovatív eszköz sikeresen átmegy a teszteken, és klinikai körülmények között is elkezdik használni, akkor képes lenne teljesen átalakítani a halálos bőrfertőzések kezelési módját, ami számos esetben életmentő megoldásnak bizonyulhat.
A cikk szerzője Blősz Dalma.