Meglepő eredmények: orvosi szaklap írt a Pfizer-vakcinák mellékhatásairól
A kutatás meglepő mellékhatásokat talált!
„Azért, hogy a szűréseken többen vegyenek részt, napirendre kell tűzni a szankcionálás lehetőségének kérdését is” – mondta Müller Cecília. Az országos tiszti főorvos szerint nagyon fontos lenne, hogy az emberek időben elmenjenek orvoshoz.
Müller Cecília országos tiszti főorvos a Magyar Nemzetnek adott interjút, amelyben kiemelte, mennyire fontos a részvételi arány növelése az egészségügyi szűrővizsgálatokon.
Elmondta: sok haláleset elkerülhető, ha időben felfedezik a bajt.
„Hazánkban jelenleg az emlőszűrés, a vastagbélrákszűrés, illetve a méhnyakrákszűrés az a három nagy szervezett népegészségügyi szűrőprogram, amelyek esetében
a részvételi hajlandóság növelése a célunk.
Gyakori megbetegedésekről beszélünk, melyek későn felfedezve nagy számban elhalálozással végződnek, viszont ezeknél egy adott időintervallumon belül még időben be tudunk avatkozni, hogy elkerüljük a betegség súlyos kimenetelét” – mondta a tiszti főorvos.
Azt is hozzátette, hogy nehéz mit kezdeni azzal a problémával, hogy sokan nem mennek el a vizsgálatokra.
„Azért, hogy a szűréseken többen vegyenek részt, napirendre kell tűzni a szankcionálás lehetőségének kérdését is, bár a szakma ebben még nem alakított ki egyértelmű álláspontot nemzetközi szinten sem” – mondta.
Ezt is ajánljuk a témában
A kutatás meglepő mellékhatásokat talált!
A szűréseket gyakoribbá szeretnék tenni, és bizonyos betegségek esetében lejjebb vinnék az ajánlott korhatárt. Egyes szűrésekre pedig bevetnék a legújabb technológiákat is, például
bevezetnék a leletezésbe a mesterséges intelligencia alkalmazását.
Müller Cecília elmondta: óriásit fejlődött az orvostudomány és a diagnosztikai, valamint a terápiás lehetőségek is sokkal szélesebbek, mint korábban. „Ugyanakkor a célunk az, hogy ne legyünk betegek és ne kelljen ezeket a beavatkozásokat igénybe venni, a mérleget a prevenció felé billentsük” – jelentette ki.
Ezt is ajánljuk a témában
A tüdőrák ritka kegyetlenséggel szedi áldozatait, ráadásul kimutatni sem egyszerű. A statisztikák alapján négy esetből hármat a harmadik vagy a negyedik stádiumban diagnosztizálnak, ám ekkor már túl késő ahhoz, hogy életmentő kezelésben vegyenek részt a betegek.
Müller Cecíliát arról is kérdezték: mennyire van felkészülve Magyarország egy Covid-19-hez hasonló járványra.
„Járványok mindig voltak, vannak és lesznek, nekünk pedig mindig felkészültnek kell lennünk.
Ezért figyelőrendszereket működtetünk, az innen nyert adatok szolgáltatnak alapot a megfelelő megelőzéshez, illetve a szükséges intézkedések meghozatalához” – jelentette ki az országos tiszti főorvos.
Elmondta: nagyon fontos az időben történő észlelés, valamint a megelőzés különböző lépéseinek a bevezetése, majd hozzátette: sokat tanultak a járvány alatt.
„Egyfelől megváltoztattuk a légúti figyelőrendszerünket, már nemcsak több kórokozót figyelünk egyidejűleg, hanem egy kiegészítő elemzést is tettünk mellé, tehát a betegekből vett minták analizálásán kívül a szennyvízből is ki tudjuk mutatni, hogy a kórokozók milyen mennyiségben vannak jelen. Ezt most bővítettük, mert ugyanilyen összefüggést láttunk az influenzavírusnál, valamint az Európában helyenként újra megjelenő, gyermekbénulást okozó poliovírust is elkezdtük figyelni Magyarországon ” – mondta a tiszti főorvos, és büszkén hozzátette:
még a WHO is a magyar rendszer használatát javasolja más országoknak.
A lap kérdezte Müller Cecíliát Karikó Katalin Nobel-díjáról is, amiről a következőt mondta:
„Szerintem minden magyar szívét megdobogtatta ez a hír, hiszen kitartó, szívós munkával és a hitével érte ezt el a professzor asszony, aki mindnyájunk példaképe. (...) Karikó Katalin és Krausz Ferenc Nobel-díjával talán visszatér az a miliő, amely a tudomány akkumulátora lehet itthon” – mondta az országos tiszti főorvos.
A Magyar Nemzet teljes interjúját ide kattintva olvashatja.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán
Ezt is ajánljuk a témában
Az országos tiszti főorvos szerint a környezeti eredetű tényezők is jelentősen befolyásolják a nem fertőző megbetegedések számát, a rosszindulatú daganatos, illetve a szív- és érrendszeri betegségeket.