Legyőzte a halálos kórt, most életet adott a magyar sztársportoló
Az olimpikon, vb és Eb 3. korábbi kézilabdázó, Tóth Tímea a pályafutása után is igazi példakép: a rák után gyermeke született.
A tüdőrák ritka kegyetlenséggel szedi áldozatait, ráadásul kimutatni sem egyszerű. A statisztikák alapján négy esetből hármat a harmadik vagy a negyedik stádiumban diagnosztizálnak, ám ekkor már túl késő ahhoz, hogy életmentő kezelésben vegyenek részt a betegek.
Életek ezreit lehetne megmenteni a világ egyik leghalálosabb betegségétől, ha a veszélyeztetettek időben részt vennének egy CT vizsgálaton - állapította meg az NHS (Országos Egészségügyi Szolgálat) egyik fő tanulmánya.
A tanulmány szerint a CT vizsgálat kimutatja a korai stádiumú tüdődaganatokat, melyek ekkor még könnyen eltávolíthatóak.
Az Egyesült Királyságban a szakértők ezért is követelik a kormánytól, hogy vezesse be dohányosok és a már leszokott, de korábban napi szinten dohányzó páciensek rutinszerű CT-vizsgálatát. Ezzel a rendszerrel csökkenteni tudják a tüdőrák okozta haláleseteket számát. A szigetországban évente nagyjából 48 000 embernél diagnosztizálják ezt a betegséget, 35100-an pedig életüket vesztik a halálos kór miatt – ez naponta 96 embert jelent.
Az Egyesült Királyság Tüdőrák Koalíciójának klinikai tanácsadói csoportjának elnöke, Dr. Robert Rintoul is a program mellett áll:
Az NHS szóvivője azt nyilatkozta:
„Az NHS elindította a tüdőrákszűrő teherautóit, melyek a szupermarketek parkolóiban is elérhetőek. A tüdőrák korai diagnosztizálása továbbra is prioritás maradt a világjárvány során, ezért csak decemberben 200 940 embert utaltak be a vizsgálatra.”
A tüdőrák nemcsak Angliában gyűjti áldozatait, hanem az egész világon. Sajnos Magyarország világelső a tüdőrák halálozás terén, ezért is fontos hangsúlyozni az éves szűrések fontosságát. Kiemelten kell kezelni azon csoportokat, akik ötven évesnél idősebb dohányzó, vagy korábban dohányzó páciensek. Fontos megjegyezni, hogy a vizsgálat ingyenesen elérhető mindenki számára.
A cikk szerzője: Bodó Anita