Sokkoló: az egyik legnépszerűbb ropogtatni való is szerepel a legártalmasabb ételeink listáján
Rákkeltő anyagok – kiderült, melyik három összetevő a legveszélyesebb az élelmiszerekben.
Jobb a betegséget megelőzni, mint átesni a kóron – ezt a közhelyszerűnek tetsző bölcsességet elviekben mindenki vallja. A hazai népegészségügyi valóság azonban sajnos jóval komorabb ennél.
Ez év elején két felmérés is azt vizsgálta, hogy miként viszonyul a magyar felnőtt lakosság az egészségmegőrzéshez és a betegségek prevenciójához. Már az sem kedvező adat, amit a rendszeres szűrővizsgálatok elfogadottságáról kimutatott az NN Biztosító által megrendelt reprezentatív közvélemény-kutatás: a szűréseket az egészség megóvásának eszközeként csak a megkérdezettek 58 százaléka említette. A gyakorlat pedig még ennél is elgondolkodtatóbb: csak minden ötödik magyar jár rendszeresen szűrővizsgálatra.
Az utóbbi két évben a legtöbben vér- és laborvizsgálaton, tüdőszűrésen és fogászati ellenőrzésen vettek részt. Minden tizedik magyar állampolgár viszont egyáltalán nem élt a prevenció nyújtotta lehetőségekkel. Nőgyógyászati rákszűrésen a magyar nők mintegy kétharmada jelent meg, ami viszonylag kedvező adat. Aggasztó azonban – állapította meg egy február elején közzétett másik kutatás –, hogy a legtöbb halálozásért felelős kockázat, a szív- és érrendszeri megbetegedés megelőzése érdekében csak alig minden ötödik ember ment el szűrővizsgálatra az utóbbi két évben. Még ennél is alacsonyabb, csupán 16 százalékos a bőrgyógyászati szűrésen részt vevők aránya, hiába az anyajegyvizsgálat fontosságáról szóló sok felvilágosító kampány. A csontsűrűség vizsgálatától, a prosztata és a vastagbél ellenőrzésétől pedig még ennél is jobban ódzkodunk: a szűréseken részt vevők aránya 10 százalék alatt van.