Afrika szubszaharai téréségben először Ghána kapott koronavírus elleni vakcinákat, összesen 600 ezer adagot, ami a szükséges mennyiség töredékét teszi csak ki. Ezzel szemben az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban már több tízmillió embert oltottak be.
A koronavírus hamar megdöntötte azokat az állításokat, melyek szerint Afrikában a fiatal és kevésbé sűrűn élő fiatal népesség, valamint az éghajlat miatt a vírus kevésbé veszélyes. A kontinensen hivatalosan már több mint százezren vesztették életüket a koronavírus miatt, de a valós szám jóval magasabb lehet, mivel kevés tesztet végeztek és kevésbé követik nyomon a haláleseteket.
A tesztek és vakcinák hiányát tovább súlyosbítja a nyugati országok szupernacionalizmusa,
amely korlátozza ezen létfontosságú eszközök behozatalát. Ez a folyamat hiányt okozott a védőeszközökben, de még az orvosi oxigénből sem jut elegendő a kontinensre. Kiderült, hogy a stratégiai ágazatok hazai kézben tartásának elengedése végzetes hiba volt.
Annak oka pedig, hogy Afrika még mindig hiányt szenved egyes termékekből, a közgazdaságtan és az ahhoz kapcsolódó politikák gyengeségében rejlik – írja az Africa is a Country, utalva arra, hogy a neoliberális gondolkodás is vírusként terjedt el a világban.
A lap azt írja, hogy a függetlenséget követően a felsőoktatás a nemzeti fejlesztési projektek kulcsfontosságú része volt, amelynek célja, hogy az afrikaiak fontos szerepet vállalhassanak orvosként, tanárként, ügyvédként és közgazdászként. Az egyetemek tantervükbe emelték Afrika globális gazdaságba történő integrációját és a fejlődéshez szükséges nemzeti politikákat. A kormányzati stratégiákkal kapcsolatos viták sokféle elméleti hagyományra támaszkodtak – intézményi vagy strukturális elméletekre –, de egyetértés született azzal kapcsolatban, hogy
az országnak kormányzati eszközöket kell bevezetni az ipari bázis kiépítéséhez.
A neoliberalizmus térnyerése
A kontinens nemzetközi adományozói és támogatói viszont az 1980-as évek elejétől az állami tervezés és az import-helyettesítő iparosítás támogatása helyett a strukturális kiigazítás bevezetése felé mozdultak el. A legtöbb helyi közgazdász nem értett egyet a neoliberális politikai elméleten alapuló neoklasszikus modellel. Nemzetközi szervezetek olykor helyiként tüntették fel saját elemzéseiket és jelentéseiket, majd elismerően szóltak a kitalált afrikai szerzők éleslátásáról. A Világbank és a többi adományozó pedig rájött, hogy a neoliberalizmust ellenzők gondolkodását át lehet irányítani azzal, hogy a helyi közgazdaságtani szakmát beillesztik a nyugati világba.