Románia „nincs bajban” Iohannis államfő szerint
A román államfő is megszólalt azután, hogy megsemmisítették az elnökválasztás első fordulójának eredményeit.
Takarékossági intézkedésekről készített elő sürgősségi rendeletet szerdai ülésén az új jobbközép román kormány, de ezek bevezetésével is meg fogja haladni a GDP 7 százalékát az államháztartási hiány az idén – közölte Florin Citu miniszterelnök szerdán.
Citu leszögezte: „véget kell vetni a képmutatásnak”, hiszen az előző szociáldemokrata többség által előirányzott kiadásokra nincs fedezet. Felidézte: az előző parlamenti ciklusban a Szociáldemokrata Párt (PSD) megduplázta a közalkalmazotti bérekre és szociális kiadásokra fordított összegeket, amelyek a 2016-os 56 milliárd lejes (4113 milliárd forint) szintről tavaly év végéig 110 milliárd lejre emelkedtek.
A december végén beiktatott új kormány, ha nem is faragja le, de be akarja fagyasztani ezeket a kiadásokat. Citu megjegyezte: míg a 2008-2009-es válság idején minden európai ország bajban volt,
A takarékossági intézkedésekről szóló rendelet szerint idén 1442 lej marad a nyugdíjpont értéke, amelyet várhatóan 2022. január elsején növelnek legközelebb oly módon, hogy a pénzromlás arányához hozzáadják az éves átlagbér-növekedés ötven százalékát. Tavaly – a parlamenti választások előtt néhány hónappal – szeptember elsejétől 14 százalékkal nőttek a nyugdíjak Romániában, de az érintettek egy részének ez csalódást okozott, hiszen a PSD által korábban elfogadott nyugdíjtörvény 40 százalékos emelést irányzott elő 2020-ra.
Ami az üdülési utalványokat illeti, a miniszterelnök azzal indokolta a hazai turizmust támogató program befagyasztását, hogy a koronavírus-járvány miatt mintegy 2,4 milliárd lej értékű utalvány maradt felhasználatlanul, ezért most mindössze meghosszabbítják a tavalyi utalványok érvényességét.
A 2017 januárjában az akkor hivatalba lépett PSD-kormány ingyenessé tette az utazást az állami vasúttársaság járatain az akkreditált egyetemeken tanuló valamennyi hallgató számára. Citu szerint a takarékossági rendeletben visszatérnek az 50 százalékos kedvezményhez, vagyis arra a szintre, amelyet a legtöbb európai ország alkalmaz.
Citu szerint hét százalékos hiány mellett nem lehet „megszorításokról” beszélni: nem csökkennek a bérek, az állami beruházásokra fordított összegek növekednek, több pénzt pumpálnak a gazdaságba.
A cél az, hogy több pénz maradjon a cégeknél, beinduljon a gazdaság, úgyhogy a kormány semmiképpen nem fog adót emelni – szögezte le a miniszterelnök.
A közalkalmazotti bérek befagyasztása és a pótlékok megvonása miatt érzékelhető elégedetlenségre utalva Citu megjegyezte: tavaly a magánszférában dolgozókat kényszerszabadságra küldték, a közalkalmazottak bére azonban nem csökkent.
A kormányfő azt ígérte: csütörtök reggelig nyilvánosságra hozzák, közvitára bocsátják az idei állami költségvetés tervezetét, amely 4,3 százalékos gazdasági növekedéssel, 7,14-7,16 százalékos GDP-arányos hiánnyal számol.
(MTI, címlap: MTI/EPA/Robert Ghement)