Hatalmas eredmény: a Semmelweis Egyetem munkatársa az ország első hivatásos űrorvosa
Dr. Nagy Klaudia Vivien szakterülete a kardiológia, ezen belül az elektrofiziológia.
A NASA összefogott a Kanadai Űrügynökséggel (CSA) egy olyan verseny indítására, melybe különböző élelmiszeripari szakembereket és mérnököket vonnának be olyan új, élelmiszer-előállítási rendszerek megtervezésére, melyek a Holdat, Marsot és más bolygókat felfedező asztronautákat látna el élelmiszerrel.
Azok az ügynökségek, akik abban reménykednek, hogy tovább kutathatják a Naprendszert, rá kell, hogy jöjjenek, nem épp rutinfeladat ételt juttatni az űrbe. Tehát olyan új, fenntartható módszereket is kutatnak, melyekkel táplálékot tudnak biztosítani az éppen holdbázison élő vagy a Marsra utazó asztronauták számára.
A Deep Space Food Challenge program olyan ételkészítési és tárolási módszereket keres, melyek elegendő táplálékot biztosítanak egy négytagú legénységnek, mondjuk egy 3 éves küldetésre. Az új rendszerek a földön is hasznosak lehetnek, mivel úgy terveznék meg azokat, hogy nehéz körülmények között is képesek legyenek élelmiszert előállítani. Így olyan földi területeken is alkalmazhatnák, ahol a környezeti viszonyok megnehezítik a gazdálkodást.
Nem az íz az elsődleges szempont: a NASA és a CSA kívánsága az, hogy ehető, tápláló és biztonságos legyen. A találmányoknak olyan rágcsálnivalók elkészítésére is képesnek kell lenniük, melyek elkészítése és fogyasztása nem okoz túl sok gondot.
,,Ez a program arra ösztönzi a csapatot, hogy olyan új technológiát/rendszert fejlesszenek ki, melynek nem a jövőbeli csapat összes igényét kell kielégíteniük, de jelentősen hozzájárulnak és átintegrálhatóak egy átfogó élelmiszer rendszerré” - áll a közleményben.
A verseny első szakasza már zajlik. Az amerikai és nemzetközi csapatok május 28-áig regisztrálhatnak a NASA versenyére. A tervek leadási határideje július 30-a, majd a végeredmény kihirdetésére szeptember 21-én kerül sor. A 20 legnépszerűbb csapat egyenként 25 000 dollárt és meghívást kap a verseny második, prototípus készítő szakaszába. Sajnos a világ más tájairól érkező versenyzők nem jogosultak sem a pénznyereményre, sem a továbbjutásra, azonban a 10 legjobb nemzetközi csapatot így is kihirdetik, és segítik a független finanszírozás források felkutatását.
A CSA a kanadai lakosok számára egy külön, 3 szakaszos kihívást hirdet. Az első fázisból legfeljebb 10 elődöntős jut tovább a második szakaszba, 30 000 kanadai dollárnyi nyereménnyel együtt. Itt négy döntős 100 000 dollárral juthat tovább a fináléba, a győztest pedig 380 000 dollárral jutalmazzák.
Bár a Földön léteznek olyan élelmiszer-előállító rendszerek, melyeknek hasznát vehetik az űrkutatók, de az űrrepülés szigorú igényeit valószínűleg képtelenek kielégíteni. A jövőbeli legénységnek olyan tápláló élelmiszerekre van szüksége, melyek nem csak ehetőek, de általuk az otthont is közelebb érezhetik magukhoz.
A cikk szerzője: Pál Fanni