Ezt a magyar gazdaság is megérezheti: Németország kezd magára találni

Enyhült a vámháborúval kapcsolatos félelem, kedvezőbbek az előrejelzések, az autóipar is elkezdett életjeleket adni.

Októberben az ipari termelői árak 5,9 százalékkal meghaladták az előző év azonos időszakiakat. Az áremelkedés ütemét nagyobb mértékben befolyásolta a forint éves árfolyamváltozása és kisebb mértékben a nyers- és alapanyagok drágulása. A belföldi értékesítés árai 1,3 százalékkal, az exportértékesítés árai 8,3 százalékkal emelkedtek – közölte kedden a központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az előző hónaphoz képest a belföldi értékesítési árak 0,4 százalékkal, az exportértékesítés árai 0,8 százalékkal emelkedtek, így az ipari termelői árak összességében 0,7 százalékkal nőttek.
A belföldi értékesítés árai átlagosan 1,3 százalékkal magasabbak voltak, mint egy éve, ezen belül a feldolgozóiparban 1,8 százalékkal emelkedtek, míg a 32 százalékos súlyú energiaiparban nem változtak az árak tavaly októberhez viszonyítva.
Az élelmiszeripar belföldi termelői árainak éves emelkedése 1,0 százalékponttal 3,2 százalékosra lassult októberben az előző havi 4,2 százalékosról, a járműgyártásban viszont 0,6 százalékponttal 7,4 százalékosra gyorsult az áremelkedés. A számítástechnikai gyártók 2,9 százalékkal a gépi berendezések gyártói 5,2 százalékkal, a villamosberendezések előállítói 7,7 százalékkal emelték nagykereskedelmi áraikat belföldön.
Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban összességében 0,4 százalékkal csökkentek, a beruházási javakat gyártókban 5,7, a fogyasztási cikkeket gyártókban 3,4 százalékkal növekedtek az árak.
Az ipari exportértékesítési árak 8,3 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel korábban, ezen belül a közel 95 százalékos súlyt képviselő feldolgozóipar árai is 8,3 százalékkal emelkedtek.
A forint árfolyama egy év alatt az euróval szemben 9,3 százalékkal (30,93 forinttal), a dollárral szemben 2,7 százalékkal (7,97 forinttal) gyengült.
Az élemiszeripar exportárai 9,6 százalékkal, a járműipariak és a gépipariak egyformán 10,1 százalékkal emelkedtek egy év alatt, a villamosberendezések gyártói 9,2 százalékkal, míg a számítástechnikai gyártócégek 4,4 százalékkal tudták emelni külpiaci áraikat.
Az év első tíz hónapjában a belföldi értékesítés árai 0,6, az exportértékesítéséi 5,5 százalékkal nőttek, így az ipari termelői árak összességében 3,9 százalékkal magasabbak voltak, mint a múlt év azonos időszakában.
(MTI)