Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A budapesti lakáspiacon tavaly 29 305 tranzakciót bonyolítottak le, ami 19 százalékkal elmarad a 2018-as adatoktól, ez azt támasztja alá, hogy már a járvány kirobbanása előtt is mérséklődött a lakáspiac pörgése – közölte az Otthon Centrum a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján szerdán.
Az ingatlanközvetítő hálózat közleménye szerint az adásvételek rangsorát továbbra is a XIII. kerület vezeti, tavaly mintegy 3000 tranzakció történt itt. A második legtöbb, valamivel 2500 fölötti fővárosi adásvétel a XI. kerületben köttetett, a harmadik hely pedig a XIV. kerületé, kevéssel 2500 alatti tranzakcióval.
Budapestről tavaly 5700-al többen költöztek el, mint ahányan érkeztek, de ez nem mindenhol járt népességcsökkenéssel. A KSH adatai szerint a XI. kerületben több mint 400-al emelkedett a lakosság száma, a IX. kerület 200 fős népességtöbbletet könyvelhet el, míg a harmadik helyen a XIII. kerület végzett 165 főnyi gyarapodással. Miközben Budapest egészére a városkörnyékre költözés jellemző, ezekben a kerületekben továbbra is komoly kereslet van a lakásokra – hívta fel a figyelmet az ingatlanközvetítő hálózat.
A rendelkezésre álló információk szerint
A legmagasabb fajlagos négyzetméterár az V. kerületben alakult ki, ahol elérte az 1 millió 50 ezer forintot. A legdrágább városrészek rangsorában a második a XIII. kerület 950 ezer forintos átlagos négyzetméterárral, a harmadik pedig az I. kerület 900 ezer forinttal – összegezte az Otthon Centrum tanulmányát Soóki-Tóth Gábor elemzési vezető a közlemény szerint.
A panellakások esetében az átlagos négyzetméterár 524 ezer forint volt január-szeptemberben. A legdrágábban, 630 ezer forintért a XI. kerületben lehetett hozzájutni egy négyzetméterhez, míg a VIII. és XIII. kerületben 608 ezer forintért.
A családi házak átlagos eladási ára elérte a 450 ezer forintot négyzetméterenként. A legtöbbet, 850 ezer forintot a XII. kerületben kértek, a fajlagos árakat összegző listán ezt követte a XI. kerület 700 ezer forinttal és a III. kerület 572 ezer forinttal.
Az új építésű lakások átlagos négyzetméterára 1,045 millió forint volt Budapesten az első kilenc hónapban. A legdrágábbak a belvárosi és hegyvidéki részeken épülnek. A legmagasabb fajlagos átlagárral az V. kerület lett az első 2 millió forinttal, majd a II. és a XII. kerület következik átlag 1,8 milliós négyzetméterárral.
(MTI)