Friss kutatás: első helyen a Fidesz-KDNP, egyre többen fordulnak el Magyar Pétertől
40 százalékkal élen a Fidesz-KDNP pártszövetség.
Tovább csökkent az euróövezeti feldolgozóipar teljesítményének lemaradása a krízis előtti szinthez képest a londoni IHS Markit gazdaságkutató intézet júniusi felmérésének szerdán publikált végleges eredménye alapján.
Az euróövezetben júniusban a májusinál kisebb mértékben zsugorodott a feldolgozóipari teljesítmény a beszerzésimenedzser-index (BMI) tanúsága szerint. A BMI végleges júniusi értéke 47,4 pont lett, magasabb a májusi 39,4 pontnál és a júniusi előzetes 46,9 pontnál is.
A BMI 50 pont alatti értéke a vizsgált gazdasági aktivitás gyengülését jelzi, míg erősödésére az 50 pont feletti érték utal.
Az euróövezeti feldolgozóipari BMI már a 17. egymást követő hónapban van 50 pont alatt. Mélypontját áprilisban érte el. Júniusban minden euróövezeti tagországban javult a feldolgozóipari BMI, többségüknél február óta a legmagasabb szintre.
Két ország,
52,3 és 51,0 pontot, ami Franciaország esetében 21 havi csúcs. Görögország és Spanyolország megközelítette az egyensúlyi pontot, 49,4, illetve 49,0 pontot értek el. Olaszország, Ausztria, Hollandia és Németország azonban még messze vannak az 50 pontos határ elérésétől. Sorrendben 47,5, 46,5, és 45,2-45.2 pontot értek el.
A felmérés megállapítása szerint a feldolgozóipar termelése lényegesen kisebb mértékben csökkent júniusban mint az előző hónapokban. A termelés növekedését továbbra is a megrendelések akadozása akadályozza, az exportvolumen pedig már a huszonegyedik egymást követő hónapban csökkent.
A vállalatok kapacitásuk alatt dolgoznak, de a teljesítésre váró megrendelési állományuk ezzel együtt is már a huszonkettedik hónapja csökken. A foglalkoztatás már a tizennegyedik hónapja csökkent a feldolgozóiparban. Mindegyik euróövezeti országban a feldolgozóiparban foglalkoztatottak számának a csökkenését jelentették júniusban, a legnagyobb mértékűt Németországban, Olaszországban és Hollandiában.
A jövő évre vonatkozóan a termelési várakozások hangulati mutatója azonban már pozitív tartományba emelkedett vissza, mégpedig négy hónapja a legmagasabb szintre. A feldolgozóiparban tehát meg vannak győződve róla, hogy a korlátozások feloldásával jövőre már megindulhat a termelési teljesítmény és az exportvolumen növekedése is.
„A felmérés júniusi adatainak tanúsága szerint a feldolgozóiparban bíznak a helyzet javulásában a járványvédelmi korlátozó intézkedések feloldásának köszönhetően” – kommentálta az eredményeket Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza. „A júniusi adatok alapján a feldolgozóipar éves termelési értékének 2 százalékos csökkenését lehet prognosztizálni” – tette hozzá.
(MTI)