Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A Kereskedelmi Minisztérium csütörtök délelőtt adja ki a hivatalos negyedéves amerikai GDP adatot, ami szakértők szerint nagyon borús helyzetet tükröz majd.
A második negyedévben szinte leállt az egész gazdaság az Egyesült Államokban, mivel az emberek nagy része otthon maradt, hogy lassítsák a koronavírus terjedését. Sal Guatieri, a BMO Captial Markets vezető közgazdásza szerint
62 éve nem látott gazdasági zsugorodás jön.
A MarketWatch által megkérdezett szakértők átlagosan 33 százalékos csökkenéssel számolnak a második negyedévre, amely sokkal nagyobb, mint az eddigi legmagasabb, 10 százalékos csökkenés 1958-ban.
A közgazdászok szerint a gazdasági fellendülés persze megindult májusban és júniusban a korlátozások enyhítése miatt, sőt, a harmadik negyedévben is folytatódni fog a trend, de Guatieri szerint
az amerikai gazdaság csak 2022-ben állhat vissza a vírus előtti szintre.
Jim O’Sullivan, a TD Securities közgazdásza aggódik, hogy a negyedik negyedévben újra csökkenhet a GDP az USA-ban, mivel a havi adatok azt mutatják, hogy a gazdaság újra akadozni kezdett a vírus újbóli rohamos terjedése miatt, ami megtörte a fogyasztók egyébként is gyenge bizalmát.
A jegybank szerepét betöltő Fed agresszív gazdaságélénkítésbe kezdett a vírus kitörése elején és nullára csökkentette az alapkamatot, amelyet a válság eltűnéséig mindenképp fenntart, a további intézkedéseket pedig szeptemberben jelenthetnek be, mivel O'Sullivan szerint a Fed tisztán akarja látni a jelenlegi helyzetet.
(Borítókép: MTI)
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.