A brit statisztikai hivatal (ONS) pénteken ismerteti a legfrissebb növekedési becsléseket.
Az egyik legnagyobb londoni üzleti elemzőműhely, a Pantheon Macroeconomics az ONS adatismertetése elé összeállított, kedden bemutatott előrejelzési forgatókönyvében felidézi, hogy a brit gazdaság fő szektorainak aktivitását mérő kompozit beszerzésimenedzser-index (BMI) a márciusban mért 36,0-ról áprilisban 13,8-ra zuhant.
Az 50 alatti BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának csökkenését jelzik. A rekordmélységű áprilisi kompozit BMI azt jelezte, hogy a brit gazdaság egészének aktivitása szabadesésszerűen zuhant abban a hónapban.
A Pantheon Macroeconomics elemzői kimutatják, hogy az elmaradás a stagnálást jelző 50-es értéktől áprilisban csaknem a két és félszerese volt a márciusinak, így elméletileg az áprilisi havi GDP-zuhanás is a két és félszerese lehetett a márciusban mért 5,8 százalékos visszaesésnek, vagyis 14,5 százalék.
A ház szerint azonban a szektorszintű adatok ennél is sokkal súlyosabb áprilisi GDP-visszaesésről vallanak.
A kiskereskedelmi értékesítés például márciusban 5,2 százalékkal, áprilisban – amikor a márciusi pánikszerű élelmiszerfelvásárlási hullám már elült – 22,3 százalékkal volt alacsonyabb, mint februárban, a járvány megfékezését célzó korlátozások bevezetése előtti utolsó teljes hónapban. A teljes körű fogyasztási kiadások értéke áprilisban 36,5 százalékkal zuhant éves összevetésben a márciusi 6 százalékos visszaesés után.
A Pantheon Macroeconomics londoni elemzőinek számításai szerint emellett a brit építőipar teljesítménye 35 százalékkal zuhanhatott áprilisban az előző hónaphoz képest, bár az építőipari szektor külön számolt beszerzésimenedzser-indexe mindössze 8,2 volt áprilisban, így
a ház szerint ennél sokkal meredekebb visszaesés is elképzelhető.
A cég közölte, hogy a 18 százalékos havi összevetésű áprilisi GDP-zuhanást valószínűsítő előrejelzését ezeknek a tényezőknek a figyelembevételével alakította ki.
A ház elemzői szerint ugyanakkor a májusi előzetes adatok már arra vallanak, hogy a brit gazdaság azóta élénkülésnek indult, és bár a GDP-növekedési görbe nem lesz teljes mértékben V alakú – vagyis nem várható a hirtelen zuhanás után hasonlóan meredek visszalendülés –, a hazai össztermék azonban
várhatóan még egyszer nem közelíti meg az áprilisi mélységeket.