Fordul a szél: Trump kőkemény üzenetet küldött a világnak – és külön az Európai Uniónak
Ahogy az új amerikai vezetés a hazája boldogulását teszi az első helyre, úgy Európának s benne Magyarországnak is így kell tennie. Kacsoh Dániel írása.
Az új koronavírus okozta globális járvány miatt csaknem 3 ezer milliárd dollárral lesz szegényebb a világ az idén – áll a Fitch Ratings csütörtökön Londonban ismertetett legfrissebb átfogó előrejelzésében.
A nemzetközi hitelminősítő a 17 oldalas, jelentősen rontott prognózisokat tartalmazó tanulmányban közölte: modellszámításai szerint a világgazdasági szintű hazai össztermék (GDP) az idén 3,9 százalékkal zuhan.
A Fitch szerint ilyen mély globális recesszióra a második világháború óta nem volt példa.
A cég hangsúlyozza: előrejelzése azt jelenti, hogy a világgazdaság teljesítménye 2020-ban kétszer nagyobb mértékben esik vissza, mint a 2008-2009-es globális pénzügyi válságot kísérő recesszió idején.
A Fitch Ratings számításai szerint a 3,9 százalékos világgazdasági GDP-csökkenés
a tavaly megtermelt jövedelemhez képest.
Ez azt is jelenti, hogy a világgazdaság által az idén várhatóan előállítandó bruttó jövedelem 4500 milliárd dollárral marad el a cég által a járvány előtt 2020-ra valószínűsített szinttől – áll a tanulmányban.
A hitelminősítő a világ legnagyobb gazdasági erőcentrumai közül
új prognózisa szerint a valutauniós gazdaság hazai összterméke 2020 egészében 7 százalékkal zuhan.
A Fitch Ratings várakozása szerint az euróövezeti átlagon belül Olaszországban 8 százalékos, Spanyolországban 7,5 százalékos, Franciaországban 7 százalékos, Németországban 6,2 százalékos GDP-visszaesés lesz az idén.
A cég az amerikai hazai össztermék 5,6 százalékos, a japán GDP-érték 5 százalékos zuhanását valószínűsíti az idei évre, és Kínában is csak 0,7 százalékos növekedést vár 2020-ra.
A Fitch londoni elemzői közölték: nem számítanak arra, hogy az általuk vizsgált 20 hónapos előrejelzési távlatban az Egyesült Államok és az euróövezet hazai össztermékének értéke visszatérne a koronavírus-járvány előtt mért szintekre, akkor sem, ha a járvány okozta válság az idei év második felében a várakozásoknak megfelelően jelentősen enyhül.
Más nagy londoni házak is
, de eddig a Fitch Ratings 3,9 százalékos idei világgazdasági visszaesést valószínűsítő új előrejelzése a legborúlátóbb.
Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics friss prognózisában 2,8 százalékos globális GDP-csökkenés szerepel az idei év egészére.
A ház szintén hangsúlyozza, hogy ez lenne a legmélyebb világgazdasági recesszió a második világháború óta.
A cég az euróövezetben 5,1 százalékos, az amerikai gazdaságban 4,1 százalékos, Japánban 4,8 százalékos GDP-visszaesést vár 2020-ban, és Kínában is recessziót jósol: várakozása szerint a kínai hazai össztermék az idei év egészében 0,2 százalékkal csökken reálértéken.
Az Oxford Economics londoni elemzői is számolnak tartós teljesítményveszteséggel: közölték, hogy számításaik szerint a globális hazai össztermék értéke középtávon 1,5 százalékkal lesz alacsonyabb annál a szintnél, amelyet a koronavírus-járvány előtt valószínűsítettek.
(MTI)