A válság attól válság, hogy nem látható előre, nem tudni mikor és minek következtében fog előállni. A gazdaság ciklikus voltából csak annyi következik, hogy a növekedés nem tarthat örökké, előbb-utóbb megtörik. A törés mértéke, vagyis az, hogy csupán a gazdasági növekedés lassul, vagy éppenséggel negatívba is fordul, dönti el, hogy recesszióról, vagy csak lassulásról beszélhetünk. Ez a közgazdászok által „konjunktúra ciklusnak” nevezett jelenség általában 8-10 évente tapasztalható, de arra semmilyen biztosíték nincs, hogy ennél akár rövidebb, vagy hosszabb ne lehetne. Alapvetően a kereslet és kínálat közötti időbeli eltérés, valamilyen piaci egyensúlytalanság – túltermelés, technológiai átállás, piaci buborékok kipukkanása - váltja ki. Érdekessége, hogy a felszálló ág természete teremti meg a későbbi visszaesés okait és ez fordítva is igaz.
Azonban ez csupán az elmélet és a gazdaság belső természetéből adódó ciklusokra vonatkozik. Előfordulhatnak más természetű válság-kiváltó okok is. Ilyenek például a politikai, természeti vagy egyéb „vis major” típusú kockázatok. Mindezek teszik tulajképpen bizonytalanná, megjósolhatatlanná egy következő válság kitörésének kiváltó okát és pontos időpontját. Ha ki lehetne számolni a bekövetkezés pontos időpontját, és főleg ha az azt kiváltó oko(ka)t előre lehetne látni, akkor jó eséllyel azokat sikeresen el is lehetne kerülni. Ez mindeddig senkinek sem sikerült, ami arra bizonyíték, hogy végső soron a gazdaság rendszere sem függetleníthető Isten, vagy ha úgy tetszik a természet törvényeitől. A közgazdasági modellek nem adnak választ mindenre, a folyamatok alakulásában szerepe van a véletleneknek és a szerencsének is.
A megkérdezett elemzők, szakértők azt jósolták, hogy előbb vagy utóbb biztosan vége lesz a 2010 óta tartó, példátlanul hosszúra nyúló világgazdasági növekedési időszaknak és annak jeleit is sokan látni vélték. Nálunk leggyakrabban a német gazdaság problémáit, az erőteljes lassulást és annak tovagyűrűző hatásait emlegették. Emellett a kereskedelmi konfliktusokról, elsősorban a „háborús” jelzővel is ellátott amerikai – kínai viszonyról, az EU – amerikai szembenállásról, illetve a brexit hatásairól értekeztek, mint a gazdaság fejlődését veszélyeztető tényezőkről. Azonban a németeknek is sikerült elkerülniük a recessziót, az amerikaiak is megegyeztek a kínaiakkal a feszültség oldásáról, az EU és USA közötti konfliktus még nem élesedett, a brexit hatásai egyelőre nem meghatározóak. Számunkra örvendetes tapasztalás volt az is, hogy a magyar gazdaságot automatikusan nem rántotta magával a német lassulás és a 2019-ben az Unió második legmagasabb növekedését produkáltuk az írek után.