Fordul a szél: Trump kőkemény üzenetet küldött a világnak – és külön az Európai Uniónak
Ahogy az új amerikai vezetés a hazája boldogulását teszi az első helyre, úgy Európának s benne Magyarországnak is így kell tennie. Kacsoh Dániel írása.
Hat százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene 2019-ben mind a nyers, mind a naptárhatástól megtisztított adat szerint az előző évi 6,7 százalék után – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Tavaly decemberben a kiskereskedelmi üzletek forgalma a nyers adat szerint 6,7, naptárhatástól megtisztítva 6,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, ez az adat Csehországban alacsonyabb, mivel ott 2019-ben csak 4,8 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom.
Az elmúlt évben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,4 százalékkal nőtt a forgalom. Ezen belül az élelmiszerjellegű vegyesboltokban 3,8 százalékkal, az élelmiszert, italt és dohányárut értékesítő üzletekben 2,4 százalékkal volt nagyobb az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene, mint az előző évben.
Többet vásárolunk online
A nem élelmiszer-kiskereskedelemben 9,2 százalékkal emelkedtek az eladások. Nőtt a forgalom az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 13,1 százalékkal, a bútort és műszaki cikkeket értékesítő helyeken 5,1 százalékkal. A számítástechnikai és egyéb iparcikkek eladása 4,2 százalékkal, míg a textíliát, ruházati termékeket és lábbelit kínáló boltokban 4,8 százalékkal volt nagyobb.
az illatszerboltok fogalma 4,9 százalékkal nőtt. A könyvekből újságokból és papíráruból 2,9 százalékkal kevesebb kelt el. A használt cikkekből 2,6 százalékkal több fogyott, míg a csomagküldő és internetes áruházak értékesítési volumene 33,6 százalékkal emelkedett, az előző évi 34,2 százalékos ütemhez hasonló mértékben.
Az üzemanyag fogyasztás 6,0 százalékkal nőtt tavaly az előző évi 7,3 százalékot követően.
Decemberi csúcs
A decemberi kiskereskedelmi forgalom folyó áron számolva alig hajszállal maradt el az 1250 milliárd forinttól, ami 10,8 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
1022,7 milliárd forinttal, 9,1 százalékkal, nagyjából egyhavi értékkel nagyobb, mint az előző évben.
Tavaly decemberben 4,7 százalékkal nőtt az élelmiszer-, ital- és dohányboltok naptárhatástól megtisztított forgalma, és 8,6 százalékkal a nem élelmiszerjellegű üzletek eladásai, amiből 16,0 százalékos növekedést mutatott a vegyes iparcikk boltok forgalma. Az üzemanyag fogyasztás volumene decemberben csak 2,6 százalékkal haladta meg az előző évit, amiben szerepe lehetett a drasztikus, 7,7 százalékos áremelkedésnek.
(MTI)