Elemzők: Nem lesz háború, mert az iráni vezetésnek jó eséllyel nincsenek öngyilkos hajlamai

2020. január 09. 15:31

Ráadásul az amerikai szankciók összezúzták az iráni gazdaságot, vélik elemzők. Továbbra sem valószínű a totális háború kirobbanása az Egyesült Államok és Irán között, több más ok mellett azért sem, mert Irán egy ilyen konfliktus esetén hatalmas gazdasági árat fizetne, áll a Fitch Ratings szerdán Londonban ismertetett tanulmányában.

2020. január 09. 15:31
null

A nemzetközi hitelminősítő kiemeli azt is, hogy az Egyesült Államokban az idén elnökválasztást tartanak, és Donald Trump elnök számára is politikai kockázatokat jelentene egy esetleges teljes körű katonai konfliktus Iránnal.

A Fitch közölte: alapeseti forgatókönyve ennek alapján az, hogy az Egyesült Államok és Irán végrehajt ugyan további támadásokat egymás ellen, ám ezek olyan gondosan kalibrált szinten maradnak, hogy a két fél elkerülhesse a totális katonai konfliktust.

Iránt erre ösztönzi az is, hogy gazdasága már most is komoly nehézségekkel küszködik, az Egyesült Államok pedig elsöprő katonai fölényben van.

A Fitch Ratings elemzői szerint ebben a helyzetben Irán hatalmas gazdasági árat fizetne, ha totális háborúba keveredne Amerikával.

A ház szerint mindezek alapján, ha nem robban ki totális konfliktus Amerika és Irán között,

az olajárakra gyakorolt felhajtóerő korlátozott marad,

tekintettel arra a tényre is, hogy a világpiaci olajellátás bőségesnek tűnik, különösen a lanyha globális növekedés környezetében. Mindemellett folyamatosan növekszik az amerikai, a norvég és a brazil kitermelés is.

Más nagy londoni házak ugyanakkor látnak felfelé ható olajpiaci árkockázatokat.

Az egyik legnagyobb londoni piaci elemzőház, a Pantheon Macroeconomics is valószínűtlennek nevezte legfrissebb helyzetértékelésében a totális háborút az Egyesült Államok és Irán között, egyebek mellett azzal az érvvel, hogy az iráni vezetésnek jó eséllyel nincsenek öngyilkos hajlamai.

Ráadásul az amerikai szankciók összezúzták az iráni gazdaságot.

A ház szerint ugyanakkor a háború puszta kockázata is elég ahhoz, hogy kockázati felár érvényesüljön az olajárakban, a magasabb olajárak viszont az olajfelhasználó gazdaságokban pótlólagos adóhoz hasonló hatást fejtenek ki.

A globális napi olajfogyasztás jelenleg hozzávetőleg 100 millió hordó, és minden öt dollárnyi áremelkedés éves szintre vetítve 183 milliárd dollárnyi pótlólagos adóval terheli az olajfelhasználó gazdaságokat; ez a globális hazai össztermék (GDP) éves értéknek 0,1 százaléka, fejtegették helyzetértékelésükben a Pantheon Macroeconomics londoni elemzői.

A Fitch Ratings szerdai elemzése szerint is megvannak a kockázatai az alapeseti előrejelzésnél súlyosabb destabilizációt okozó forgatókönyveknek, köztük egy nagy fegyveres konfliktusnak vagy a globális nyersolaj- és földgázellátás súlyos fennakadásának, beleértve a Hormuzi-szoroson áthaladó szállítmányok elakadását.

E forgatókönyvek a globális olajárak jelentős emelkedésével járnának és komoly exportbevételi kieséseket okoznának az Öböl menti termelőknek.

A geopolitikai kockázatok már most is terhelik a térség több szuverén adósának államadósság-besorolását, és ez volt az egyik fő oka annak, hogy a Fitch Ratings szeptemberben az addigi A pluszról egy fokozattal A-ra rontotta Szaúd-Arábia államadós-osztályzatát, áll a hitelminősítő szerdai londoni elemzésében.

(MTI)

 

***

A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.

 


 

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
mucsay
2020. január 15. 02:16
azért azon érdemes lenne elgondolkodni, mit jelent az, ha azért nincs háború, mert az egyik fél háború nélkül is meg tudja szerezni azt, amiért régebben még háborúznia kellett.
qwrtzq
2020. január 13. 16:01
egy Szaddam Huszein nevű forma próbálkozott vele, utóbbi időben nem nagyon hallok felőle semmit
my fair lédig
2020. január 10. 09:52
Magyarul az egész Obama-féle appeasement Irán felé teljesen felesleges volt. Már jóval korábban oda kellett volna baszni a mullahok pofájába. Jobb későn, mint soha.
ElBundi
2020. január 09. 23:14
Fitch Ratings.... hahahahaha! A fináncmaffia egyik rákos kinövés a hatalmas metasztázisból. Kedves elemzök, rohadt egyszerü. Irán lezárja a Hormuszt és mindenre lö, ami mozog a vizen és a tankhajók átmennek tengeralattjáróba. Kérdem én, ki jár rosszul, ki fog szívni?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!