Előrébb lépett Magyarország a WEF versenyképességi rangsorában
2019. október 09. 17:12
Magyarország egy hellyel előrébb lépett a Világgazdasági Fórum (World Economic Forum-WEF) globális versenyképességi listáján, amelyet az idén is Szingapúr vezet az Egyesült Államok és Hong Kong előtt – derül ki a jelentés készítésében közreműködő Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet MTI-hez eljuttatott összefoglalójából. Kutatás-fejlesztésben és infrastruktúrában is nagyon jók vagyunk, de ebből nem születik elég innováció.
2019. október 09. 17:12
7 p
0
0
43
Mentés
Takács Zsolt
Az európai országok közül Hollandia a negyedik, Svájc az ötödik helyezést érte el a 141 országot rangsoroló listán. Az európai országok a versenyképességi rangsor első harmadában vannak, ám a szórás igen nagy. A leginkább versenyképes (Hollandia 82,4 pont) és legkevésbé versenyképes európai ország (Bosznia-Hercegovina 54,7 pont) között másfélszeres a pontbeli különbség.
A versenyképességi rangsor legvégén főként afrikai, és dél-ázsiai országok találhatók.
Az utolsó helyezett Csád és a listát vezető Szingapúr között 2,5-szeres a különbség
a versenyképességi pontszámban. (A genfi intézet a versenyképességi indexet az idén 115 mutatóból számolta, amelyek a termelékenység mellett a jövő kihívásainak való megfelelőséget mérik.)
A Kopint-Tárki összefoglalója szerint a tavalyi évhez képest nem sikerült javítania egyetlen versenyképességi pillérben sem az Európai Uniónak, átlagos versenyképességi pontszáma 72,3, szemben a legnagyobb versenytárs Egyesült Államokkal (83,6 pont) és Japánnal (82,3). Az EU13-ak átlagos pontszáma 67,2 pont, míg a régi tagállamokban az átlag 76,8 pont.
Magyarország előrelépett a ranglistán
Magyarország a 28 tagú Európai Unió 24. legversenyképesebb tagállama, a globális listán az idén egy helyet lépett előre, így a 47. lett. Tavalyi pontszámához képest 0,8 pontot javított az ország, elsősorban az IKT (információs és kommunikációs technológiák) adaptáció területén.
Javulás volt az infrastrukturális ellátottságban is, elsősorban az úthálózat sűrűsége bővült, és javult a közműellátottság is.
A jelentés szerint versenyképesség-romlás csak az egészségügyben és az árupiacon következett be. A WEF Fórum szerint visszafogják a versenyt a gyenge monopólium-ellenes szabályozások. Az egészségügyi pillérben csupán egyetlen mutató található, az egészségben eltöltött várható élettartam, amely Magyarországon továbbra is 65,8 év.
Magyarország versenyképességének legerősebb pontja a makroökonómiai mutatókban van a jelentés szerint, ami a relatíve alacsony inflációnak köszönhető. A Kopint-Tárki megjegyzi: ilyen alacsony árindexszel még 88 ország rendelkezett tavaly a világon.
Az államadósság, bár folyamatosan csökken, globálisan még mindig magasnak számít. „Ugyanakkor az elkövetkezendő évek során az alacsonyabb szintek is meg fognak jelenni a versenyképességünkben, ami azt jelenti, hogy ez a pillér, ami az ország makrostabilitását méri, tartósan legfőbb előnyünk lehet” – áll az összefoglalóban. Pozitívumként emelik még ki a háztartások hitelállományának tartós csökkenését, amely növeli a magánfogyasztást, igaz, ennek a bővülésnek jelentős importvonzata van.
A magyar kutatás-fejlesztési mutatók (K+F) jók, ami potenciált jelent a jövőre nézve, ugyanakkor problémát okoz, hogy bár a K+F+I (kutatás-fejlesztés-innováció) infrastruktúra világviszonylatban egyáltalán nem gyenge,
az eredményeket nem sikerült átültetni a gyakorlatba.
A munkaerő képzettsége nem teszi lehetővé a magas színvonalú technológiák tömeges meghonosítását, ennek eredménye pedig, hogy a tőkeszegény (főleg hazai tulajdonú) vállalkozások technológiai elmaradottsága tetemes – áll az összefoglalóban.
(MTI)
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.
Ezt kell tudni az áfa-visszatérítésről és az adómentességről. A nemzetgazdasági miniszter részletes jövőképet vázolt fel és ismertette a kormányfő szombati bejelentéseinek eddig nem ismert részleteit.
Felülmúlta a várakozásokat az infláció januárban. A drágulás oka nagyrészt a kereskedelmi láncok áremelése, amelyet nem indokoltak a piaci folyamatok, és társadalmi szempontból káros.
Ha a Vörösököknek sikerülne idegenben legyőzniük az utolsó négy bajnokságot megnyerő Manchester Cityt, már, már behozhatatlan előnybe kerülnének. CIKKÜNK FOLYAMATOSAN FRISSÜL!
Ha szándékoson nem akarod felfogni amit írok, csak kötekedsz és másról beszélsz, akkor felesleges és értelmetlen a társaság.
Én semmi olyasmiről nem írtam amiről te és viszont.
Klasszikus három dologra van szükség: pénz, pénz és pénz.
Az innovációhoz ötlet és tudás kell, az előbbihez nemsoket lehet tenni, az utóbbi terén még mindig elég jól állunk, bár az elmúlt harminc évben nem tartottunk lépést a jobbakkal, ám környéki szinten vélhetően rendben vagyunk. Ám a gyarkolati átültetéshez az kell, hogy az ötlet tolajdonosa rendelkezzen 50-100 millióval, vagy hozzáférjen ennyihez, hogy elkezdhesse megvalósítást és megvédhesse az ötletét jogilag is. Nos sajnos eredeti tőkefelhalmozást errefelé talán sohasem végetek, és ha volt is, azt a II. VH. után kommunizmus formájában ellopták. Aztán a vadkapitalismus szintén csak lerabolni járt ide, majd az első jó irányba tett lépésekre azzonnal jött a fekete leves (2002), és nemhogyy elveszett nyolc év, hanem majdennyi minuszt termelt nekünk az "europér demokraták" társasága, hogy aztán Dk formájában ittmaradjon és riogasson bennünket azzal a rémmel, hogy a mostani rendbetétel és lassú kilábalást egyetlen ciklus alatt ismét ellopják, ha véletlen lesz olyan barom ismét a lakosság, hogy rájuk szavaz.
Innen nagyon nehéz kimászni.