Nem az akaraterő hiánya okozza az elhízást egy pszichológiai kutatás szerint
2019. szeptember 25. 17:48
Nem az akaraterő hiánya okozza az elhízást és a megszégyenítés nem segít – állapította meg brit pszichológusok egy új tanulmánya.
2019. szeptember 25. 17:48
5 p
0
0
20
Mentés
Takács Zsolt
A Brit Pszichológiai Társaság kutatása alapján Nagy-Britanniában 2005 és 2017 között 18 százalékkal nőtt az elhízottak aránya, négy brit felnőttből egy elhízott, majdnem kétharmaduk pedig túlsúlyos vagy elhízott.
Ezt a növekedést azonban nem magyarázza a motiváció hirtelen elvesztése, a válasz ennél sokkal bonyolultabb, „nem lehet egyszerűen az egyén akaraterejének a hiányára fogni” – idézte be a BBC hírportálja a kutatást.
„Azoknál a legvalószínűbb az egészségtelen testsúly, akiknél nagy az elhízás genetikai kockázata, valamint akik olyan társadalmi, iskolai és munkakörnyezetben élnek, amely elősegíti a túlevést és a mozgásszegény életmódot” – írták a kutatók.
Nehéz gyermekkor
Az elhízás kialakulásában nagy szerepet játszanak a gyerekkori traumák: a túlsúlyuk miatt specialistát felkeresők majdnem fele számolt be nehéz gyerekévekről.
A kutatók felhívták arra is a figyelmet, hogy ha a kampányok és
az egészségügyi szakemberek megszégyenítik az embert a testsúlya miatt,
az gyakran még több evéshez és hízáshoz vezet.
A BBC James Corden angol komikus színészt is idézte, aki a Twitteren azt írta: „Ha a csúfolás bárkit rávenne, hogy lefogyjon, nem lennének kövér gyerekek az iskolákban.”
“If making fun of fat people made them lose weight, there’d be no fat kids in schools.” — @JKCorden responds to @billmaher's call for the return of fat shaming. pic.twitter.com/asXmlNEx4L
— The Late Late Show with James Corden (@latelateshow) September 13, 2019
„A pszichológusok segíthetnek az egészségügyi szakembereknek az elhízásról való hatékonyabb kommunikáció megtanulásában. Ha az elhízást könnyű lenne gyógyítani, mi nem volnánk itt és nem írtuk volna meg ezt a tanulmányt.
Akármekkora az akaraterő, ha az ember nem jut a megfelelő élelemhez, az életkezdés kedvező feltételeihez, akkor nehéz lesz”
– mondta Angel Chater, a tanulmány szerzője, a Bedfordshire-i Egyetem egészségpszichológusa.
A tudósok szerint úgy kell megközelíteni a kérdést, ahogy a dohányzásét.
„A kormány évtizedeken át minden szinten folytatta a kampányt az egyes dohányosoknak nyújtott segítségtől a politikai döntésekig. Mára látható, hogy jelentősen csökkent a dohányosok és a dohányzás miatti megbetegedések aránya is” – magyarázta Sarb Bajwa, a Brit Pszichológiai Társaság igazgatója.
A pszichológusok rendelkeznek a tudással és a tapasztalattal, hogy segítsenek az ellátórendszernek az elhízás hasonlóan hatékony gyógyításában – tette hozzá.
A kutatók nem támogatják, hogy az elhízást betegségnek minősítsék, mert ezzel „elterelnék a figyelmet arról, hogy a viselkedésen sikerrel lehet változtatni.”
(MTI)
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.
Sőt egyből kettő is megjelent magyarul! A SETI abban segít, hogy felvegyük a kapcsolatot az űrben lévő élettel, míg az Androméda játékosai az űr sötétjében küzdenek meg az idegenekkel – és egymással.
A Nézőpont Intézet ismét felmérte a nemzetközi sajtómegjelentéseket. Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár úgy látja, szisztematikus narratíva-háború zajlik napjainkban.
A technológiai óriáscégek világa egy ember alkotta szörnyeteg, amellyel szemben a nyugati kormányok vesztésre állnak. Miben jár előrébb Kína? A helyes stratégia Amerika és Európa
számára is a kooptálás lenne, állítja a Cambridge-i Egyetem politikatudósa.
A gödi Búzaszem iskolában évek óta a táskák mélyén lapulnak az okoseszközök. A tanulóknak egészen nyolcadik osztályig még odahaza sincs megengedve a használatuk. Helyette néptánc- és népzeneórákat vesznek, cserkészkednek, a fiúk még a szablyavívás fortélyait is elsajátíthatják.
Ennél bonyolultabb. Pl. miért csak 5 körüli TSH-nál húzzák meg a határt a pajzsmirigy betegség megállapításánál? Holott 1,5-2 körüli tartomány az ideális. De nincs endokrinológus. 4 körüli TSH-val is lehet élni, csak elhízottan. Ha a hormonrendszer felborul, az éhezés sem segít lefogyni.
A lakosság jó része túlsúlyos, ugyanakkor áhítozik, hogy karcsúbb legyen, beleférjen a ruhába és fogadalmakat tesz ezzel kapcsolatban. Rengeteg kudarcos fogyókúra...
Ugyanolyan függőség alakulhat ki, akár az alkoholnál, ami szintén nem akaraterő kérdése. Az akaraterő addig működik, amíg át nem lendül azon a határon amit függőségnek hívnak és ez gyakran észrevétlenül történik.