Dinnyetermelők: a Lidl veszélyezteti a jövőbeni magyar dinnyetermelést

2019. augusztus 09. 09:59

Csökkentette a Lidl Magyarország a görögdinnye kilogrammonkénti árát 99 forintra, mivel a beszállítók támogatást kértek a földeken felhalmozódott dinnyefelesleg értékesítésében, ugyanakkor a Magyar Dinnyetermelők Egyesületének csütörtöki közleménye szerint a dinnyepiaci helyzet jelenleg nem indokolja a felelőtlen áruházi akciókat és cáfolják azt, hogy a termelők érdeke az akciózás.

2019. augusztus 09. 09:59
null

A Lidl Magyarország az MTI érdeklődésére ismertette: az elmúlt napokban minden dinnyebeszállító partnere arra kérte az áruházláncot, hogy a földeken felhalmozódott dinnyefelesleg értékesítésében nyújtson támogatást, amelyhez az akciós és az exporttevékenységet egyaránt támogató átadási áraikat ajánlották fel. Az akciónak köszönhetően a vállalat beszállító partnerei nagyobb mennyiségben tudtak dinnyét értékesíteni azon országok piacain is, ahová a Lidl szintén szállít. 

Ezzel szemben az egyesület álláspontja szerint jelen akciózáshoz csupán felvásárlói érdekek fűződnek, amely nem fedi le sem a termelői véleményeket, sem az ágazat pillanatnyi helyzetét. Mint fogalmaztak, nem tisztességes egyes felvásárlói érdekek mellett olyan piaci döntést – árletörő akciózást – választani, amivel elindítanak egy lavinát, ez által nehéz anyagi helyzetbe hozva a termelőket. Mindezzel ugyanis az egész ország dinnyepiacát és a jövőbeni termelést veszélyezteti, amellyel a termelőket és a fogyasztókat is megkárosítja. A termelők és a szakmai szervezetek évek óta tiltakoznak az efféle felelőtlen multi magatartás ellen – tették hozzá. 

Közölték azt is, hogy a nagy dinnyetermő körzetek közül jelenleg a Békési térségben a vége felé tart a dinnye betakarítása. Baranyában, a Tolna-Fejér térségi és a Heves-Jászsági körzetekben folyamatos az ellátás. A legnagyobb termőterülettel rendelkező szabolcsi körzetben pedig a friss, minőségi dinnye a napokban indult el nagyobb mennyiségben, amely készletekkel a tervek szerint egészen szeptember közepéig biztosítani tudja a magyar dinnye a belföldi és export piaci igényeket.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szerdai közleménye kiemeli:

a Lidl a magyar dinnyeszezon közepén meghirdetett árletörő akciója kárt okoz a magyar dinnyetermelőknek,

a kereskedelmi lánc ezzel a döntésével bedöntheti a magyar dinnyetermelést, és lehetetlenné teszi a minőségi dinnye előállítását. 

A Lidl által alkalmazott árazás mellett nem lehet jó minőségű dinnyét előállítani, ugyanis a szezonnak ebben a szakaszában – a többéves piaci tapasztalatok alapján – reálisan, a bekerülési költségeket is figyelembe véve, kilogrammonként 150 és 200 forint közötti fogyasztói áron lenne árusítható ez a gyümölcs, a Lidl viszont jelenleg kilogrammonként 99 forintért adja a magyar dinnyét – jegyezte meg a NAK.

(MTI)

 

***

A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.

 

 

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Sulammit
2019. november 18. 11:51
A piacon vegyetek és egyetek sok görög és sárgadinnyét! Édes, mint a méz.
august
2019. augusztus 29. 12:06
A Lidl által alkalmazott árazás mellett nem lehet jó minőségű dinnyét előállítani, ugyanis a szezonnak ebben a szakaszában – a többéves piaci tapasztalatok alapján – reálisan, a bekerülési költségeket is figyelembe véve, kilogrammonként 150 és 200 forint közötti fogyasztói áron lenne árusítható ez a gyümölcs, a Lidl viszont jelenleg kilogrammonként 99 forintért adja a magyar dinnyét – jegyezte meg a NAK. --------------------- Pár napja olvasok egy másik cikket, amiben az áll, hogy kamionos nepperek járják a dinnyeföldeket, és vásárolják meg a dinnyét a termelőktől 40 forintos áron. (már aki eladja) Azt mondja a termelő, hogy neki muszáj eladnia ennyiért, mert letörték az áruházláncok az árakat, mert kis mennyiséget termel, és fél hogy máshogy eladhatatlanná válik a termése... Igazából azt nem értem, ilyenkor hol van a termelési és a -bekerülési költség? Nem az áruházláncok rogyasztják meg a piacot, ugyanis mint a riportban is elhangzik, minőségellenőrzés nélkül viszik ezt a kamionos nepperek, miután nagy részét külföldön nem tudják eladni, újra a hazai piacra kerül, és a valós, legális piaci szereplőket teszik tönkre. Még egyszer kérdem, a legális piaci szereplő a 99 forintos eladási árral, vagy a dinnyenepper amelyik 40 forintért viszi a földről a dinnyét. Ami nem ritka esetben az útszéli árusnál köt ki 160-as áron árulva..
gacsat
2019. augusztus 28. 23:17
A rossz tök, amit dinnyeként eladtok az veszélyezteti. Idén vettem vagy tíz dinnyét. Ebből nyolcat kidobtam. ha ennyire nem értetek hozzá, csináljatok mást.
Kandeláber
2019. augusztus 27. 23:42
Tavaly meg az "olcsó szlovák tej" ellen lázadtak a termelők, amelyet a Pennyben árusítottak, most meg ezek a dinnyék sírják a krokodilkönnyeiket. Van olyan, hogy piacgazdaság, van olyan, hogy kereslet-kínálat. Dinnyék, már nem Kádár Jani bácsi rendszerében éltek, amelyben minden sz@rt dotált az állam, és minden terméket a KÖZÉRT-ben, a Zöldség-Gyümölcs boltokban, vidéken meg a vegyesben lehetett árusítani. Ha nem tetszik valami, menjetek el villamosvezetőnek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!